Ruszyły przetargi na rozbudowę kolejnych odcinków drogi krajowej nr 65

Ogłoszono przetargi na rozbudowę dwóch odcinków drogi krajowej nr 65 o długości ponad 27 kilometrów, a także na budowę odcinka o długości 12,4 km. Na oferty GDDKiA czeka do końca listopada br. Jedynym kryterium oceny ofert będzie cena. Na realizację zadań, wykonawcy robót będą mieli po 18 miesięcy.

Ruszyły przetargi na rozbudowę kolejnych odcinków drogi krajowej nr 65

Prace w ramach realizacji

Kowale Oleckie – Olecko

W ramach rozbudowy odcinka drogi o długości 13,8 km powstanie nowa konstrukcja nawierzchni o dopuszczalnym nacisku 11,5 t/oś i szerokości 8 m. Przebudowanych będzie siedem skrzyżowań. Powstaną chodniki o długości około 7 km, pięć przejść dla pieszych oraz dziesięć zatok autobusowych. Przebudowane zostaną przepusty (19) oraz obiekt mostowy. Powstanie także oświetlenie drogowe.

Gąski – Ełk 

W ramach rozbudowy odcinka drogi o długości 13,6 km powstanie nowa konstrukcja nawierzchni o dopuszczalnym nacisku 11,5 t/oś i szerokości 8 m. Przebudowanych będzie piętnaście skrzyżowań. Powstaną chodniki o długości około 6 km, trzynaście przejść dla pieszych oraz osiemnaście zatok autobusowych. Powstanie ciąg pieszo-rowerowy o długości ponad 8 km. Nastąpi także przebudowa przepustów (32) oraz obiektów mostowych. Wykonane zostanie oświetlenie drogowe.

Nowa Wieś Ełcka – granica województwa 

W ramach rozbudowy odcinka drogi o długości 12,4 km wykonana zostanie nowa konstrukcja nawierzchni o dopuszczalnym nacisku 11,5 t/oś i szerokości 8 m. Przebudowanych będzie szesnaście skrzyżowań. Powstaną chodniki o długości około 11 km oraz dziesięć zatok autobusowych. Powstanie ciąg pieszo-rowerowy o długości ponad 2,5 km. Przebudowane zostaną przepusty (9) oraz obiekt mostowy. Powstanie także oświetlenie drogowe.
 

Cel inwestycji

Głównym celem planowanej inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, warunków komunikacyjnych oraz dostosowanie parametrów drogi do przenoszenia obciążeń 11,5 t/oś. Poprawa geometrii drogi i jej równości przyczyni się do zwiększenia komfortu jazdy podróżujących. Na poprawę bezpieczeństwa wpłynie rozbudowa skrzyżowań zwykłych do skrzyżowań skanalizowanych wraz z budową oświetlenia oraz budową dodatkowych pasów ruchu do skrętu w lewo na wlotach drogi krajowej. Przejścia dla pieszych wraz z budowanymi chodnikami przy skrzyżowaniach umożliwią bezpieczne korzystanie przez pieszych z zatok autobusowych i komunikacji publicznej.

Rozbudowa DK65

Trzy odcinki, na które teraz ogłoszono przetargi, to część działań na DK65 w województwie warmińsko-mazurskim, jakie prowadzimy w celu poprawy warunków jazdy i bezpieczeństwa na tej drodze. Do tej pory GDDKiA wybudowała obwodnice Gołdapi, Olecka i Ełku oraz rozbudowała odcinek Gołdap – Kowale Oleckie. Obecnie kończą się prace związane z rozbudową odcinka DK65 w Ełku, obejmującego ulice Przemysłową i Grajewską. Wiosną rozpoczęły się prace nad rozbudową odcinka od drogowego przejścia granicznego Gołdap do początku obwodnicy Gołdapi. We wrześniu br. ogłoszono przetargi na rozbudowę odcinka Olecko – Gąski oraz budowę obwodnicy Gąsek (realizowanej w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic). Po zrealizowaniu tych wszystkich prac nastąpi poprawa warunków i bezpieczeństwa ruchu na całym odcinku DK65 w województwie warmińsko-mazurskim.

źródło i fot.: GDDKiA

przeczytaj również: Bezkolizyjne skrzyżowania kolejowo – drogowe w Chrzanowie

Wywiady

Zbigniew Tabor: Aby zarządzać drogami, potrzebna jest wizja

Zbigniew Tabor, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach, w wywiadzie z redakcją „Magazynu Autostrady” podzielił się refleksjami na temat swojej 25-letniej kariery oraz ewolucji branży drogowej w Polsce. Jego osiągnięcia, takie jak budowa nowoczesnego zarządu dróg oraz wdrożenie Wytycznych Technicznych ZDW, stały się fundamentem rozwoju i...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.