Analiza możliwości wykorzystania szkła odpadowego w betonie asfaltowym

W artykule opisano możliwość wykorzystania w budownictwie szkła odpadowego jako alternatywę dla jego składowania. Autor wskazuje, że pomysł ten nie jest nowy, a istnieje wiele publikacji i badań, które sugerują potencjał szkła w produkcji betonu, zapraw, spoiw i mieszanek mineralno-asfaltowych. Na podstawie obiecujących wyników wcześniejszych badań autor postanowił zbadać możliwość wykorzystania mielonej stłuczki szklanej w mieszankach mineralno-asfaltowych.

Z analizy najnowszych danych statystycznych [1] wynika, że w 2021 r. zdecydowana większość (72,8%) zebranych w Polsce odpadów ze szkła jest ponownie przetwarzana na butelki i słoiki. Nadal pozostaje jednak wiele do zrobienia, gdyż część z nich wciąż trafia na składowiska. Dobrą alternatywą dla ich składowania może być ich ponowne wykorzystanie w budownictwie. Zastosowanie szkła w materiałach budowlanych nie jest pomysłem nowym. Wiele publikacji [2-4] wskazuje na możliwość wykorzystania szkła odpadowego przy produkcji betonu. Podejmowano również próby wykorzystania go do wytwarzania zapraw [5] i spoiw [6-7]. Inne prowadzone badania wskazują również na możliwość wykorzystania rozdrobnionego szkła do wytworzenia mieszanek mineralno-asfaltowych [8-11].

W świetle korzystnych wyników wcześniej prowadzonych badań autor podjął się analizy możliwości wykorzystania mielonej stłuczki szklanej w mieszankach mineralno-asfaltowych. Z analizy dostępnej literatury wynika, że stosowano ją przede wszystkim jako zamiennik części kruszywa w mieszance mineralnej (do 20%) lub jako wypełniacz. Mając na uwadze minimalizację ilości zalegających na składowiskach odpadów ze szkła, którymi nie jest zainteresowany przemysł opakowań szklanych, zdecydowano na większe ich użycie w mieszance mineralno-asfaltowej.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Kamila Czaja: Zero tolerance for non-compliance

1 czerwca 2023 r. Kamila Czaja objęła stanowisko Dyrektor Generalnej Volvo Maszyny Budowlane Polska. Jej współpraca z Volvo Construction Equipment trwa od 2010 r. Przez ostatnie lata pracowała w Belgii i Szwecji na stanowiskach związanych z: zarządzaniem systemami produkcji, jakością, bezpieczeństwem, planowaniem sprzedaży i produkcji oraz lean ...

Relacje

Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.