art. sponsorowany

PGE Ekoserwis stawia na nowoczesne rozwiązania

PGE Ekoserwis uruchamia nowy łatwo przestawny węzeł betoniarski, który może wytworzyć nawet 200 ton produktu na godzinę. Instalacja ta na bazie ubocznych produktów spalania i wydobycia będzie przygotowywać materiały, które posłużą między innymi w inżynierii drogowej, w rekultywacjach, makroniwelacjach czy też podczas likwidacji wyłączonych z eksploatacji szybów. Jej zaletami są mobilność oraz wysoka precyzja dozowania składników. Nowoczesne oprogramowanie sprawia, że produkty końcowe, czyli mieszanki kruszyw i mieszanki związane, posiadają stały skład i właściwości.

Mobilność zmniejsza koszt produkcji

Co najważniejsze, inwestycja ta jest łatwo przestawna, co oznacza, że nie jest trwale związana z gruntem i może być wykorzystywana w miejscu aplikacji produktu. Może pracować zarówno na terenie Zakładu Produkcyjnego PGE Ekoserwis, jak i w bezpośrednim sąsiedztwie konkretnej budowy. Czyli na przykład tam, gdzie trzeba zabezpieczyć stary szyb, bądź w miejscu, gdzie powstaje autostrada, pas startowy, płyta postojowa czy inny obiekt – w tym również kubaturowy. Niezaprzeczalnym walorem ekonomicznym produkcji w miejscu aplikacji lub pozyskania surowca jest redukcja kosztów dowozu materiału na miejsce budowy. Konstrukcja może mieć również znaczący wpływ na usprawnienie prac budowlanych.

Instalacja została zakupiona z myślą o produkcji mieszanki Geoszyb do wypełniania nieczynnych szybów górniczych, ale również do wytwarzania innych mieszanek popiołowo-żużlowych i podbudów. Geoszyb to mieszanka wykorzystująca m.in. uboczne produkty spalania węgla z energetyki oraz łupek węglowy pochodzący z hałd kopalnianych.

Rozwiązanie korzystne dla środowiska

Takie rozwiązanie produkcyjne przynosi również wiele korzyści ekologicznych. Podczas produkcji pełnowartościowych produktów na bazie odpadów z pożytkiem dla środowiska oszczędzane są złoża kruszyw naturalnych. Działalność spółki wpisuje się jednocześnie w założenia gospodarki o obiegu zamkniętym, ponieważ nowe zastosowanie otrzymują uboczne produkty spalania i wydobycia węgla.

Silos i dodatkowe zasobniki

Nowy węzeł betoniarski składa się z mieszalnika wraz z koszem zasypowym na kruszywa, systemem dozowania i ważenia kruszyw lub materiałów wypełniających oraz podajnika taśmowego. W skład instalacji wchodzą również silos magazynowy na materiały sypkie (cement, popiół) razem z podajnikiem ślimakowym oraz zasobniki kruszyw zabudowane na niezależnej platformie, umożliwiające stosowanie dodatkowych surowców.

Wysoka wydajność przy minimalnym wysiłku

Projektanci tej konstrukcji zwrócili szczególną uwagę właśnie na jej mobilność, łatwość transportu, czas potrzebny na montaż i demontaż. Atutem nowego węzła jest niezależność od zewnętrznego źródła energii, ponieważ instalacja posiada własny agregat prądotwórczy, gwarantujący jej autonomiczność. Zaletą jest też to, że osiąga wysoką wydajność produkcji, przy jednoczesnym wyeliminowaniu wysiłku fizycznego obsługi i minimalizacji błędów człowieka. Dodatkowo istnieje możliwość rekonfiguracji urządzeń według indywidualnych wymagań danego klienta. Istotne są trwałość i niezawodność konstrukcji.

Przeczytaj również: Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej – zad. 1

Wywiady

Zbigniew Tabor: Aby zarządzać drogami, potrzebna jest wizja

Zbigniew Tabor, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach, w wywiadzie z redakcją „Magazynu Autostrady” podzielił się refleksjami na temat swojej 25-letniej kariery oraz ewolucji branży drogowej w Polsce. Jego osiągnięcia, takie jak budowa nowoczesnego zarządu dróg oraz wdrożenie Wytycznych Technicznych ZDW, stały się fundamentem rozwoju i...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.