Ruch ziarna w przesiewaczach mechanicznych a optymalizacja procesu przesiewania

W procesie przesiewania materiałów ziarnistych kluczową rolę odgrywają sita przesiewaczy mechanicznych. Ruch ziaren po sitach stanowi istotny aspekt tego procesu, napędzany siłami bezwładności wywołanymi drganiami sita. Współczynnik podrzutu, opisujący dynamikę przesiewacza, jest kluczowy dla efektywności tego procesu. Nowoczesne przesiewacze wykorzystują różne metody transportu materiału po powierzchni sita, co wpływa na prędkość i dokładność przesiewania.

Aby uzupełnić informacje dotyczące budowy i zasady działania przesiewaczy mechanicznych, warto wspomnieć o ważnym aspekcie, jakim są ruchy ziaren przesiewanej kopaliny po sitach przesiewacza. Ruch ziarna po sicie (rys. 1) jest wywołany siłami bezwładności, które są skutkiem okresowego ruchu rzeszota. Siły bezwładności powodują poślizgi i podrzuty ziarna na powierzchni sita [1].

Aby nastąpił poślizg ziarna na poziomym sicie drgającym w płaszczyźnie poziomej, maksymalna siła bezwładności ziarna P musi być większa od siły tarcia T. Warunek poślizgu jest następujący:

P > T = μ0 × G lub  a > μ0 × g,

gdzie:

μ0 – współczynnik tarcia,
G – siła ciężkości ziarna [N],
a – maksymalne przyspieszenie ziarna [m/s2].

KRU_1_24_Michal_Stawowiak_OPTYMALIZACJA_PROCESU_PRZESIEWANIA_RYS_1

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Zbigniew Tabor: Aby zarządzać drogami, potrzebna jest wizja

Zbigniew Tabor, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach, w wywiadzie z redakcją „Magazynu Autostrady” podzielił się refleksjami na temat swojej 25-letniej kariery oraz ewolucji branży drogowej w Polsce. Jego osiągnięcia, takie jak budowa nowoczesnego zarządu dróg oraz wdrożenie Wytycznych Technicznych ZDW, stały się fundamentem rozwoju i...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.