Intertraffic Amsterdam 2024 – ekosystem stworzony dla przyszłej mobilności

Intertraffic Amsterdam, wiodące na świecie wydarzenie branżowe w zakresie infrastruktury, zarządzania ruchem, inteligentnej mobilności, bezpieczeństwa i parkowania, zakończyło inspirującą edycję 2024, koncentrując się na inteligentnej, bezpiecznej i zrównoważonej mobilności dla wszystkich. Dzięki znacznie rozszerzonemu programowi szczytu i największej powierzchni wystawienniczej w historii, było to globalne miejsce spotkań starszych specjalistów i decydentów w sektorze mobilności. Intertraffic Amsterdam to jedno z flagowych wydarzeń RAI Amsterdam, które odbyło się w dniach 16-19 kwietnia 2024 r.

Globalna społeczność mobilności – 143 kraje obecne
Intertraffic Amsterdam 2024 był domem dla ponad 850 wystawiających się firm i organizacji z 50 krajów. W ciągu czterech dni wydarzenia prawie 30 000 uczestników ze 143 krajów na całym świecie nawiązało kontakt ze sobą oraz z 6000 specjalistów ds. mobilności reprezentujących sprzedawców technologii, dostawców rozwiązań i organizacje interesariuszy. Frekwencja na wydarzeniu wzrosła o 30% w porównaniu z poprzednią edycją, przy wzroście głównie spoza Holandii, przywracając wolumen do standardów sprzed koronawirusa. Rozmowy koncentrowały się na przyszłości mobilności, a specjaliści z sektora publicznego i prywatnego dążyli do ścisłej współpracy w celu osiągnięcia wspólnych celów. Udział międzynarodowych uczestników osiągnął rekordowy poziom 79%. 20% międzynarodowych uczestników pochodziło spoza Europy. 81% wszystkich uczestników jest zaangażowanych w proces decyzyjny, a liczne możliwości nawiązywania kontaktów zostały maksymalnie wykorzystane. Odwiedzający wyrazili swoje uznanie z bezprecedensowym wynikiem 8,6, a 92% z nich chce ponownie wziąć udział w targach w 2026 roku. Zadowolenie wystawców ilustruje fakt, że 75% powierzchni zostało już zarezerwowane na kolejną edycję zaplanowaną na 10-13 marca 2026 roku.

Obfitość wiedzy
Program Intertraffic Summit obejmował 4 duże sale z ponad 130 sesjami i ponad 240 prelegentami. Ta obfitość wiedzy została chętnie skonsumowana, ponieważ zarejestrowano około 10 000 wejść do teatru. Zasadniczo sesja plenarna podkreśliła konieczność przyjęcia przez miasta i regiony przyszłościowych strategii i podejść opartych na współpracy w celu zapewnienia zrównoważonej, odpornej i integracyjnej mobilności dla przyszłych pokoleń. Przedstawione rozwiązania w zakresie mobilności, wizje mobilności miejskiej oraz wytyczne dotyczące polityki i egzekwowania przepisów dotyczyły głównych wyzwań sektorowych, w tym pilnych kwestii klimatycznych, budowy, renowacji i utrzymania dróg oraz rosnącej liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych. Dedykowane sympozjum sieci parkingowej w hali 12 cieszyło się równie dużym zainteresowaniem, jak w przypadku wielu specjalnych wydarzeń towarzyszących. Ponadto przez cały tydzień obecni byli liczni członkowie sieci ITS Nationals, aby połączyć siły w dążeniu do inteligentnej, bezpiecznej i zrównoważonej mobilności dla wszystkich.

Wyróżniające się trendy mobilności
Jednym z oczywistych tematów było stymulowanie aktywnych podróży i praca na rzecz zrównoważonych i przyjaznych do życia miast, z naciskiem na współpracę w ekosystemie, udane aplikacje MaaS i zintegrowane usługi, interoperacyjność oprogramowania, platformy oparte na danych, integrację dla wszystkich oraz tworzenie infrastruktury cyfrowej dla MaaS i parkowania w ofertach MaaS.

Kolejnym z najnowszych trendów w branży była proliferacja danych, która nadal staje się centralnym punktem branży, napędzając popyt na zaawansowane oprogramowanie analityczne w czasie rzeczywistym z funkcjami sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Konieczne są rozwiązania programowe, które łączą różne systemy, wspierając synergię i przyspieszając interoperacyjność w branży. Sesje poświęcone zarządzaniu ruchem uwypukliły nowe technologie mające na celu usprawnienie przepływu ruchu, wdrożenie inteligentnych, bezpiecznych i przyjaznych dla środowiska metod kierowania ruchem, zapewnienie samochodowych usług informacyjnych w czasie rzeczywistym oraz przyjęcie zrównoważonych praktyk zarządzania ruchem.

Sztuczna inteligencja jest prawdopodobnie najczęściej omawianym elementem transformacji inteligentnej mobilności. Nie ma takiego aspektu branży, który nie byłby zasilany, kontrolowany, pod wpływem lub w trakcie przekazywania niektórych procesów decyzyjnych w ręce sztucznej inteligencji. Uczestnicy mogli również dowiedzieć się o nowych technologiach poprawiających bezpieczeństwo na drogach dzięki sztucznej inteligencji, inteligentnym rozwiązaniom w zakresie egzekwowania przepisów i wykrywania, poprawie bezpieczeństwa na skrzyżowaniach i tworzeniu bezpieczniejszych stref roboczych, inteligentnych aplikacjach mobilnych ostrzegających użytkowników dróg, inteligentnym zarządzaniu aktywami, inteligentnej technologii czujników, egzekwowaniu prędkości i pasów bezpieczeństwa.

Sektor parkingowy staje się nieodłączną częścią transformacji w kierunku inteligentnej mobilności. Połączenie technologii parkingowej z ładowaniem pojazdów elektrycznych, wykorzystanie technologii i usług w celu stworzenia optymalnej podróży klienta oraz dążenie do maksymalizacji przestrzeni publicznej jest napędzane przez koncepcję zrównoważonych węzłów mobilności, zdefiniowanych lokalizacji w mieście, w których użytkownicy mogą uzyskać dostęp do wielu rodzajów wspólnych opcji transportu, takich jak rowery elektryczne, skutery i pojazdy mikromobilne. Europejskie Stowarzyszenie Parkingowe odgrywa wiodącą rolę w odkrywaniu na nowo parkowania jako usługi mobilności i parkowania jako platformy mobilności.

Dogodna kolokacja z Amsterdam Drone Week przybliżyła bezzałogowe statki powietrzne, a także najnowsze osiągnięcia w zakresie mobilności powietrznej. Przyjęcie mobilności powietrznej w miastach jest kluczowe z wielu powodów, ze zrównoważonym rozwojem na czele.

Informacje zwrotne z rynku
„Konwergencja technologii i transportu oraz najnowsze innowacje przekształcają ten sektor” – powiedział jeden z zachwyconych wystawców. „Od inteligentnej infrastruktury po konserwację predykcyjną, Intertraffic oświetlił drogę w kierunku bardziej połączonej i wydajnej przyszłości, w której oparte na danych spostrzeżenia napędzają inteligentniejsze podejmowanie decyzji i optymalizują sieci transportowe z korzyścią dla wszystkich”. Joyce de Winter, dyrektor Intertraffic w RAI Amsterdam, jest zachwycona tym, jak dobrze przyjęto Intertraffic Amsterdam 2024. „Jesteśmy bardzo dumni, że cała branża gromadzi się na Intertraffic Amsterdam i że jesteśmy w czołówce innowacji w zakresie mobilności. Zaobserwowaliśmy wzrost frekwencji władz drogowych i decydentów z miast z całego świata. Nasze oczekiwania zostały przekroczone pod każdym względem”.

Przełomowi innowatorzy na wydarzeniu ITSUP dla startupów
Przełomowi innowatorzy wnoszą pasję, świeże pomysły i akceptację niepowodzeń, których potrzebuje każda szybko rozwijająca się branża, ale, co zrozumiałe, zwolennicy ryzyka są często powściągliwi w angażowaniu się. Zintegrowane wydarzenie Intertraffic dla startupów ITSUP umożliwiło początkującym firmom zaprezentowanie swoich inteligentnych rozwiązań w zakresie mobilności doświadczonej publiczności Intertraffic. Wszyscy zostali zaproszeni do pracy nad wyzwaniem przygotowanym przez sponsora Swarco. Aby zachować sukces i innowacyjność, Swarco współpracuje ze start-upami w celu generowania nowych pomysłów. Zwycięzca wyzwania ITSUP wyrusza w 6-miesięczną podróż akceleracyjną wraz ze Swarco, aby zrealizować swój projekt od pitchu do realizacji. Swarco ogłosiło zwycięzcę konkursu ITSUP, przy czym nie jest to jeden zwycięzca, ale dwóch! „Zwycięzca nie tylko układa elementy układanki, ale także wykazuje się łącznością”, stwierdziło jury. Szczęśliwe start-upy to Transcality i SMATS Traffic Solutions Inc. Transcality zajęła również pierwsze miejsce w konkursie pitchingowym, zapewniając sobie tym samym bezpłatne stoisko na Intertraffic Amsterdam 2026.

Trzech zwycięskich uczestników konkursu Intertraffic Award
Tematem, który wyróżnił dwóch zwycięzców, była redukcja hałasu. Włoska firma See zdobyła nagrodę Green Globe Award za wysoce innowacyjne panele akustyczne Sealed Air Whisper NB-Eco-40-A3, podczas gdy brytyjska firma Intelligent Instruments wygrała za system kamer Sound Vue w kategorii User Experience. Pożądaną nagrodę Inspiration Award zdobyła inna brytyjska firma Valerann, która szczególnie zaimponowała jury swoją zaawansowaną platformą analizy danych w czasie rzeczywistym Lanternn by Valerann.

Zobacz całą galerię – TUTAJ

Wywiady

Zbigniew Tabor: Aby zarządzać drogami, potrzebna jest wizja

Zbigniew Tabor, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach, w wywiadzie z redakcją „Magazynu Autostrady” podzielił się refleksjami na temat swojej 25-letniej kariery oraz ewolucji branży drogowej w Polsce. Jego osiągnięcia, takie jak budowa nowoczesnego zarządu dróg oraz wdrożenie Wytycznych Technicznych ZDW, stały się fundamentem rozwoju i...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.