Marek Kotowicz: Najważniejsze to dobrać odpowiedni typ taśmy

Marek Kotowicz z firmy BELTOR S.C. w rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” omawia czynniki wpływające na wybór oraz projektowanie taśm, które są kluczowe dla płynności produkcji kruszyw i bezpieczeństwa pracy. Przedstawia także najnowsze technologie produkcji taśm, bezpośrednio przyczyniające się do ochrony środowiska w kopalniach odkrywkowych.

Jakie są najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze taśm przenośnikowych do kopalni odkrywkowych?

Najważniejsze to dobrać odpowiedni typ taśmy do danego przenośnika. To podstawowa sprawa. W zależności od umiejscowienia przenośnika w ciągu technologicznym, wydajności, sposobu napinania, napędu, przenoszonego materiału oraz pozostałych parametrów technicznych, dobierana jest taśma tkaninowo-gumowa o właściwościach fizycznych, spełniająca warunki prawidłowej pracy. Taśma powinna być dobrana rzetelnie, o odpowiednio wysokiej jakości i zainstalowana zgodnie ze sztuką. Często, kierując się ceną, bądź niewiedzą, wybierane są taśmy ogólnego zastosowania lub, co gorsze, taśmy słabej, często katastrofalnej jakości. To generuje w konsekwencji ogromne straty z tytułu nieplanowanych przestojów i braku płynności produkcji kruszyw. Jednak w okresie ostatnich 10 lat świadomość w doborze i instalacji taśm przenośnikowych uległa znacznej poprawie.

Czy są parametry konstrukcyjne taśm przenośnikowych, które należy uwzględnić podczas projektowania systemu przenośnikowego dla kopalni odkrywkowej?

Są to między innymi rodzaj zbrojenia, a więc ilość i typ przekładki/przekładek, również w zależności od potrzeb, dodatkowego wzmocnienia w postaci stabilizacji, breakera. Ich odporności na rozdarcia, przebicia, rozciąganie i mikrorozcięcia powodowane przez kruszywa. Rodzaj mi...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Zbigniew Tabor: Aby zarządzać drogami, potrzebna jest wizja

Zbigniew Tabor, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach, w wywiadzie z redakcją „Magazynu Autostrady” podzielił się refleksjami na temat swojej 25-letniej kariery oraz ewolucji branży drogowej w Polsce. Jego osiągnięcia, takie jak budowa nowoczesnego zarządu dróg oraz wdrożenie Wytycznych Technicznych ZDW, stały się fundamentem rozwoju i...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.