Wyższy poziom efektywności – zrozumienie procesów przeróbczych

Przeróbka mechaniczna to jedna z podstawowych dziedzin nauki i techniki z zakresu górnictwa kopalin użytecznych. Zabiegi przeróbcze uszlachetniają surową kopalinę użyteczną i przygotowują ją do dalszego wykorzystania. Uszlachetniona kopalina może być wykorzystana jako surowiec lub jako gotowy produkt.

Kopalina użyteczna jest to naturalny surowiec mineralny, który przy aktualnym stanie technologii i techniki przetwarzania może być w sposób ekonomiczny wykorzystany w gospodarce. Konieczność poddawania kopaliny procesom przeróbczym wynika z faktu, że stopień skupienia kopaliny użytecznej w złożu stanowi o większej lub mniejszej przydatności złoża do wykorzystania przemysłowego. Pojęcie „złoża bogatego w kopalinę użyteczną” jest pojęciem względnym i zależy w dużej mierze od rodzaju kopaliny. Kopalina użyteczna może występować w złożu jako jednoskładnikowa lub jako wieloskładnikowa, zawierająca dwa lub więcej składników użytecznych. Wydobyta ze złoża kopalina użyteczna wymaga na ogół odpowiedniego przygotowania przed skierowaniem jej do procesów przemysłowych lub bezpośrednio do zbytu. To przygotowanie to maksymalne zagęszczenie zawartości składnika użytecznego w jednostce objętości (lub masy). Zagęszczenie składnika użytecznego nazywa się koncentracją. W przypadku kopalin wieloskładnikowych konieczne jest także wydzielenie (wyodrębnienie) każdego ze składników użytecznych oraz zanieczyszczeń.

KRU_1_24_Michal_Stawowiak_ZROZUMIENIE_PROCESOW_EFEKTYWNOSCI_RYS_1Rys. 1. Podział przesiewaczy mechanicznych; rys. autor

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Zbigniew Tabor: Aby zarządzać drogami, potrzebna jest wizja

Zbigniew Tabor, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach, w wywiadzie z redakcją „Magazynu Autostrady” podzielił się refleksjami na temat swojej 25-letniej kariery oraz ewolucji branży drogowej w Polsce. Jego osiągnięcia, takie jak budowa nowoczesnego zarządu dróg oraz wdrożenie Wytycznych Technicznych ZDW, stały się fundamentem rozwoju i...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.