Reklama

Most Zygmunta Augusta i Anny Jagiellonki przez Wisłę w Warszawie (1573-1603)

Artykuł przedstawia historię drewnianego mostu przez Wisłę w Warszawie wybudowanego przez Zygmunta Augusta i Annę Jagiellonkę. Na podstawie dostępnych źródeł historycznych, zachowanych szkiców i opisów postarano się odtworzyć prawdopodobną formę konstrukcji tej przeprawy.

Król polski Zygmunt August (1520-1572) wybrał Warszawę na miejsce obrad sejmów polsko-litewskich. W drugiej połowie XVI wieku w Warszawie nie było mostu stałego, a przez Wisłę przeprawiano się na łodziach. Aby usprawnić komunikację, król nakazał budowę mostu stałego. W 1558 r. Skarb Koronny wykupił prawo przewozu przez Wisłę w Warszawie należące wówczas do Stanisława Jeżowskiego i rozpoczęto przygotowania do budowy.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Jan Styliński: Rynek robót drogowych ma szansę utrzymać potencjał wykonawczy polskiego budownictwa

Jan Styliński, Prezes Zarządu Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, w rozmowie z redakcją „Magazynu Autostrady” omówił wyzwania, z jakimi boryka się sektor budownictwa w Polsce po trudnym roku 2023. Ocenił także spadek inwestycji i wysokie ceny materiałów jako główne wyzwania, zaznaczając konieczność utrzymania programów inwestycyjnych i ha...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.