Most Zygmunta Augusta i Anny Jagiellonki przez Wisłę w Warszawie (1573-1603)

Artykuł przedstawia historię drewnianego mostu przez Wisłę w Warszawie wybudowanego przez Zygmunta Augusta i Annę Jagiellonkę. Na podstawie dostępnych źródeł historycznych, zachowanych szkiców i opisów postarano się odtworzyć prawdopodobną formę konstrukcji tej przeprawy.

Król polski Zygmunt August (1520-1572) wybrał Warszawę na miejsce obrad sejmów polsko-litewskich. W drugiej połowie XVI wieku w Warszawie nie było mostu stałego, a przez Wisłę przeprawiano się na łodziach. Aby usprawnić komunikację, król nakazał budowę mostu stałego. W 1558 r. Skarb Koronny wykupił prawo przewozu przez Wisłę w Warszawie należące wówczas do Stanisława Jeżowskiego i rozpoczęto przygotowania do budowy.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Wiktor Werfel: Najlepszym środkiem ochrony indywidualnej jest zdrowy rozsądek

Wiktor Werfel, Kierownik Ruchu Zakładu Górniczego, w rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” odpowiada na pytania dotyczące dozoru ruchu odkrywkowego zakładu górniczego. Omawia m.in. najważniejsze aspekty pracy KRZG, podpowiada, skąd czerpać wiedzę, by spełniać funkcje kierownika ruchu jak najlepiej oraz jak zapewnić bezpieczeństwo załogi zakł...

Relacje

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.