Wpływ parametrów włókien naturalnych i syntetycznych na wzmocnienie gruntów w nasypach

Słoma zbożowa

Najczęściej jęczmienna (fot. 2a),, jest powszechnie uprawiana i zbierana raz lub dwa razy w roku na prawie wszystkich obszarach wiejskich na całym świecie i może być stosowana do produkcji kompozytowych bloków gruntu o lepszych właściwościach. W literaturze jest stosunkowo niewiele opublikowanych danych na temat jej działania jako zbrojenia do gruntu. W czasach władców egipskich do cegieł wykonywanych z błota dodawano słomę lub włosie końskie, a maty ze słomy stosowano jako wzmocnienia we wczesnym budownictwie mieszkaniowym w Chinach i Japonii [16]. Od końca XIX wieku słoma była również używana w Stanach Zjednoczonych jako element wzmocnienia ścian nośnych [26].

Bouhicha i in. udowodnili pozytywne efekty dodawania słomy, jeśli chce się uzyskać zmniejszenie skurczu gruntu, skrócenie czasu utwardzania i zwiększenie wytrzymałości na ściskanie, pod warunkiem że zastosowano zoptymalizowany współczynnik zbrojenia. Dodanie słomy wpłynęło także na zwiększenie wytrzymałości na zginanie i ścinanie, a wzmocniona próbka stała się bardziej plastyczna [26].

Bambus

Jest regenerowanym włóknem celulozowym. Powszechnie wiadomo, że bambus może rozwijać się naturalnie bez użycia pestycydów. Rośnie dosłownie wszędzie, pod warunkiem prawidłowej wilgotności gruntu. Włókno rzadko jest atakowane przez szkodniki lub zakażane patogenami. Kłącza korzeni bambusa są doskonałymi środkami wiążącymi grunt, które mogą zapobiegać erozji [2]. Włókna bambusowe są niezwykle silne pod względem wytrzymałości. Odznaczają się jednak niskim modułem sprężystości (około 33-40 kN/mm2) i wysoką absorpcją wody (40-45%) [12].

Włókna sy...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Zbigniew Tabor: Aby zarządzać drogami, potrzebna jest wizja

Z perspektywy Pańskiej długoletniej pracy na stanowisku dyrektora, jakie lekcje życiowe wyniósł Pan z tego doświadczenia i w jaki sposób wpłynęły one na Pana podejście do życia? Zbigniew Tabor: Przekonałem się, że sprawy techniczne, jakości robót, technologii oraz zagadnienia prawne związane z prawem zamówień publicznych, ustawą o drogach public...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.