Rodzaje warstw mieszanki mineralno-asfaltowej oraz zasady ich wykonywania i wbudowania

Artykuł omawia kluczowe aspekty związane z układaniem warstw mieszanki mineralno-asfaltowej (MMA) oraz zasady ich wykonywania i wbudowania. Autor przedstawia kroki przygotowania podłoża, a także podkreśla znaczenie monitorowania warunków atmosferycznych podczas prac. Następnie omawia procesy układania poszczególnych warstw MMA, włączając w to połączenia technologiczne, złącza i krawędzie. Wskazane są również zasady dotyczące spoin i połączeń międzywarstwowych, mających kluczowe znaczenie dla trwałości nawierzchni drogowej.

Odpowiednie układanie warstw mieszanki mineralno-asfaltowej (MMA) ma fundamentalne znaczenie dla trwałości i jakości dróg. Przebieg procesu układania oraz staranność w wykonaniu każdego etapu mają bezpośredni wpływ na funkcjonalność i wytrzymałość nawierzchni drogowej.

Procesy związane z układaniem warstw z MMA

Przed przystąpieniem do układania poszczególnych warstw z MMA należy odpowiednio przygotować podłoże. Wyjątek stanowią obiekty inżynierskie, na których podłożem jest najczęściej warstwa izolacji przeciwwodnej. Jeżeli nierówności poprzeczne są większe od dopuszczalnych, to przed układaniem nowej warstwy należy je wyrównać. Wyrównanie polega na wykonaniu frezowania lub ułożeniu warstwy wyrównawczej. Ponadto powinno zapewnić się odpływ wody z podłoża. Nie dopuszcza się zalegania wody w koleinach lub innych zagłębieniach.

Wykonane w podłożu łaty z materiału o mniejszej sztywności (np. łaty z asfaltu lanego w betonie asfaltowym) należy usunąć, a powstałe ubytki wypełnić materiałem o właściwościach zbliżonych do materiału podstawowego. W celu lepszego połączenia między warstwami technologicznymi powierzchnię podłoża powinno przygotować się jako chropowatą.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Zbigniew Tabor: Aby zarządzać drogami, potrzebna jest wizja

Zbigniew Tabor, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach, w wywiadzie z redakcją „Magazynu Autostrady” podzielił się refleksjami na temat swojej 25-letniej kariery oraz ewolucji branży drogowej w Polsce. Jego osiągnięcia, takie jak budowa nowoczesnego zarządu dróg oraz wdrożenie Wytycznych Technicznych ZDW, stały się fundamentem rozwoju i...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.