Nowa technologia w drążeniu głębokich studni odwadniających oraz otworów geotermalnych – cz. I

Technologia wykonywania otworów studziennych jest znana od stuleci. Obecnie stosowane techniki są niejako modyfikacją znanych wcześniej sposobów wiercenia metodami: udarową, udarowo-obrotową lub obrotową. Ostatnia z metod z wykorzystaniem wgłębnych mechanizmów udarowych jest stosowana na świecie na skalę przemysłową od niedawna. W naturalnych warunkach geologicznych skały wodonośne są ograniczone skałami nieprzepuszczalnymi, zabezpieczającymi przed migracją wód z jednej warstwy do drugiej. Podczas wiercenia otworu warunki te zostają naruszone. Prowadzi to do zmiany pierwotnych warunków hydrogeologicznych i powoduje migrację wód [2]. W celu przeciwdziałania tej migracji stosuje się zamykanie warstw wodonośnych.

W wiertnictwie zamykanie warstw wodonośnych ma szczególne znaczenie. Zabezpiecza ono ujęcie wód podziemnych przeznaczonych do celów gospodarczych przed skażeniem. Zamykanie warstw wodonośnych polega na szczelnym odizolowaniu nawierconej warstwy wodonośnej od nieprzepuszczalnych warstw podścielających. Może być wykonane za pomocą iłu lub zaczynu cementowego z użyciem rur okładzinowych lub bez nich.

Przy wierceniu otworów hydrogeologicznych metodą obrotową głównym sposobem oddzielania warstw wodonośnych jest zabieg cementowania. Wykonuje się go najczęściej z użyciem wcześniej zapuszczonych rur okładzinowych. Cementowanie przez kolumnę rur okładzinowych prowadzi się głównie jednostopniowo. Opis wykonywanych operacji i działań oparto na danych z wykonywania ściany odwodnieniowej w kopalni Bełchatów, które obejmowało odwiercenie 10 wielkośrednicowych studni odwodnieniowych [1].

Wiercenie pierwszego otworu odwodnieniowego

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Zbigniew Tabor: Aby zarządzać drogami, potrzebna jest wizja

Z perspektywy Pańskiej długoletniej pracy na stanowisku dyrektora, jakie lekcje życiowe wyniósł Pan z tego doświadczenia i w jaki sposób wpłynęły one na Pana podejście do życia? Zbigniew Tabor: Przekonałem się, że sprawy techniczne, jakości robót, technologii oraz zagadnienia prawne związane z prawem zamówień publicznych, ustawą o drogach public...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.