Charakterystyka materiałów wybuchowych – górnictwo odkrywkowe

XIX wiek to złoty okres opracowania szeregu typu materiałów wybuchowych

Na podstawie wymienionych powyżej danych można postawić tezę, że wiek XIX to złoty okres opracowania szeregu typu materiałów wybuchowych, które znalazły zastosowanie w przemyśle wydobywczym. Należą także do nich amonity, za które obecnie uważa się kompozycje wybuchowe zawierające poniżej 10% nitrogliceryny lub jej mieszaniny z nitroglikolem, a ich pierwsze wersje opatentowali wspomniani wcześniej J.H. Norbinn i J. Ohlsson. Były to sypkie kompozycje, w których skład wchodziły głównie rozdrobniona saletra amonowa i sensybilizator. W przemyśle górniczym wykorzystywano również rodzaje amonitów, w których uczulaczem i składnikiem palnym był trotyl, czyli tzw. saletroty. W Austrii w 1900 roku wprowadzono będący mieszaniną saletry amonowej i czerwonego węgla drzewnego górniczy materiał wybuchowy o nazwie dynamon.

Specyficznym typem amonitów były amonale zawierające pył aluminiowy. Ze względu na metaliczny dodatek stosowano je wyłącznie w kopalniach odkrywkowych i podziemnych zakładach górniczych, w których nie występowały metan i pył węglowy. Popularnymi w Stanach Zjednoczonych były nitramony zawierające klasyczny utleniacz azotan(V) amonu powlekany parafiną, powodującą niewielkie podwyższenie wodoodporności. W okresie braku wyżej wymienionych składników palnych jako zastępcze wykorzystywano różnego rodzaje surowce pochodzenia naturalnego: korę sosnową, mech lub torf. Przez wiele lat amonity były obok dynamitów dominującymi środkami strzałowymi stosowanymi w przemyśle wydobywczym.

Opatentowanie otrzymywania saletry amonowej porowatej

Przełom nastąpił w 1943 roku, kiedy opatentowano otrzymywanie saletry amonowej porowatej. Firma Cleveland-Clif C...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Zbigniew Tabor: Aby zarządzać drogami, potrzebna jest wizja

Z perspektywy Pańskiej długoletniej pracy na stanowisku dyrektora, jakie lekcje życiowe wyniósł Pan z tego doświadczenia i w jaki sposób wpłynęły one na Pana podejście do życia? Zbigniew Tabor: Przekonałem się, że sprawy techniczne, jakości robót, technologii oraz zagadnienia prawne związane z prawem zamówień publicznych, ustawą o drogach public...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.