Stosowanie środków strzałowych w górnictwie odkrywkowym – najważniejsze zagrożenia

Skala zagrożeń związanych ze stosowaniem środków strzałowych w odkrywkowych zakładach górniczych uzależniona jest zwłaszcza od następujących czynników:

  • ilości zużywanych środków strzałowych,
  • stosowanej organizacji pracy przy wykonywaniu robót strzałowych,
  • stopnia bezpieczeństwa stosowanych środków strzałowych i sprzętu strzałowego,
  • znajomości zasad bezpiecznego stosowania środków strzałowych i sprzętu strzałowego przez osoby wykonujące i nadzorujące ich wykonywanie, dyscypliny pracy przy wykonywaniu robót strzałowych.

Drgania sejsmiczne

Detonacja ładunku materiału wybuchowego powoduje powstanie w otaczającym górotworze fali sejsmicznej. Drgania sejsmiczne (zwane „parasejsmicznymi”, gdyż ich przyczyną jest działalność ludzka, a nie źródła naturalne, takie jak trzęsienia ziemi) mogą oddziaływać w sposób szkodliwy na budynki zlokalizowane w otoczeniu kopalń odkrywkowych, lecz mogą również powodować spękania górotworu, osiadanie podłoża, osuwiska oraz spełzywanie skarp i zboczy, wzajemne przesunięcia warstw skalnych lub ich rozwarstwienia, uaktywnienie uskoków tektonicznych, zmiany konsystencji skał luźnych (upłynnienie zawodnionych piasków lub zagęszczenie nawodnionych stref gruntowych) oraz zmianę warunków hydrogeologicznych wód podziemnych. Z prawidłowo zaprojektowanymi i wykonanymi robotami strzałowymi mamy do czynienia wtedy, gdy zdecydowaną część energii detonacji ładunków MW wykorzystano na pracę użyteczną, czyli urobienie i przemieszczenie skały. Natomiast zjawiskiem niepożądanym jest przekształcenie się części energii detonacji w drgania parasejsmiczne gruntu. Orientacyjny promień strefy szkodliwych drgań sejsmicznych oblicza się według wzoru (1):

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Zbigniew Tabor: Aby zarządzać drogami, potrzebna jest wizja

Z perspektywy Pańskiej długoletniej pracy na stanowisku dyrektora, jakie lekcje życiowe wyniósł Pan z tego doświadczenia i w jaki sposób wpłynęły one na Pana podejście do życia? Zbigniew Tabor: Przekonałem się, że sprawy techniczne, jakości robót, technologii oraz zagadnienia prawne związane z prawem zamówień publicznych, ustawą o drogach public...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.