Przegląd sprzętu do robót palowych

Istotne parametry


Jak już wspomniano, jednym z wyróżników wydajnej maszyny do palowania jest uzyskiwanie dużego wpędu. Jest on zależny od kilku parametrów:

  • kwadratu prędkości młota w chwili uderzenia w pal,
  • stosunku masy młota do masy wbijanego pala.

Najprostszą budową charakteryzuje się kafar z młotem wolnospadowym (ciągarkowym). Na rys. 1 pokazano główne elementy tej maszyny.

Główna rama umożliwia przemieszczanie maszyny na stanowisku pracy. Na tej ramie są umieszczone silnik napędowy oraz wciągarka. Wciągarka linowa pozwala na podnoszenie ku górze młota (tzw. baby). W celu zapewnienia osiowych uderzeń i właściwego kierunku wbijania pala młot porusza się po prowadnicy [2].

Działanie maszyny jest następujące: młot zostaje podniesiony do krańcowego górnego położenia i po zwolnieniu liny spada wzdłuż prowadnicy, uderzając górną część pala.

Siła uderzenia w pal

Siła uderzenia w pal, wynikająca jedynie z siły grawitacji, nie jest wielka i dlatego zagłębianie każdego pala trwa stosunkowo długo. Poza tym, aby uzyskać dobry efekt wbijania, musi być zachowana proporcja między masą młota (baby) a masą wbijanego pala, co zilustrowano w tab. 1.

W celu zwiększenia siły uderzenia oraz częstości uderzeń, a więc przyspieszenia efektu wbijania, zamiast młotów wolnospadowych stosuje się młoty tłokowe lub wibroudarowe.

Młoty tłokowe charakteryzują się budową objaśnioną na przykładzie młota tłokowego spalinowego, pokazanego na rys. 2. Na górnej części pa...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Zbigniew Tabor: Aby zarządzać drogami, potrzebna jest wizja

Z perspektywy Pańskiej długoletniej pracy na stanowisku dyrektora, jakie lekcje życiowe wyniósł Pan z tego doświadczenia i w jaki sposób wpłynęły one na Pana podejście do życia? Zbigniew Tabor: Przekonałem się, że sprawy techniczne, jakości robót, technologii oraz zagadnienia prawne związane z prawem zamówień publicznych, ustawą o drogach public...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.