Pobór wody do produkcji kruszyw – dylematy prawne przedsiębiorców

Dwie równoległe formy opłat

Przedstawiając ogólne zasady ponoszenia opłat za usługi wodne pobór wód, należy także przypomnieć, że obowiązujący system przewiduje ich dwie równoległe formy, tj. opłatę stałą i opłatę zmienną (wg art. 270 ust. 1 ww. ustawy). Opłaty te uzależnia się odpowiednio od: ilości pobranej wody, tego, czy pobrana woda to woda powierzchniowa, czy podziemna. A także od przeznaczenia tej wody, jej średniej z najmniejszych przepływów z wielolecia (SNQ) oraz dostępnych zasobów wód podziemnych (wg art. 270 ust. 6 ww. ustawy). W praktyce właściwy miejscowo dyrektor zarządu zlewni Wód Polskich (wg art. 240 ust. 4 pkt 3 Ustawy Prawo wodne) nalicza opłatę stałą za pobór wód, o ile przedsiębiorca wytwarzający kruszywa, w tym przedsiębiorca górniczy, posiada pozwolenie wodnoprawne w objętym taką opłatą zakresie (wg art. 271 ww. ustawy).

Obliczenie wysokości opłaty stałej bazuje na zapisach wspomnianego pozwolenia. Jej wysokość określa iloczyn stawki opłaty i maksymalnej ilości wody wyrażonej w m3/s, którą można pobierać (wg ww. pozwolenia). Docelowo do obliczenia uwzględniane będą odpowiednio także takie parametry jak średni niski przepływ z wielolecia (SNQ) oraz dostępne zasoby wód podziemnych. Brak pozwolenia wodnoprawnego (nawet z winy zobowiązanego do jego uzyskania podmiotu) skutkuje zatem brakiem możliwości naliczenia opłaty stałej za pobór wód. Nieco inaczej jest w przypadku opłat zmiennych, ustalanych przez Wody Polskie (przez dyrektora zarządu zlewni) na podstawie rzeczywistego poboru wody (wg art. 272 omawianej ustawy), określanego obecnie na podstawie kwartalnych informacji składanych przez podmiot pobierający wodę (wg art. 552 ust. 2b Ustawy Prawo wodne).

Dobrze wiedzieć, że brak wymaganego pozwolenia wodnoprawnego co p...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Zbigniew Tabor: Aby zarządzać drogami, potrzebna jest wizja

Z perspektywy Pańskiej długoletniej pracy na stanowisku dyrektora, jakie lekcje życiowe wyniósł Pan z tego doświadczenia i w jaki sposób wpłynęły one na Pana podejście do życia? Zbigniew Tabor: Przekonałem się, że sprawy techniczne, jakości robót, technologii oraz zagadnienia prawne związane z prawem zamówień publicznych, ustawą o drogach public...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.