Kruszywa sztuczne na bazie żużli stalowniczych

Analiza składu chemicznego

Analizując skład chemiczny badanego kruszywa żużlowego, należy zwrócić uwagę na znaczną ilość CaO, która korzystnie wpływa na zachowanie jego zasadowego charakteru. Prowadzone wcześniej badania składu fazowego żużli [4, 5] wykazały, że zawarty w żużlach wapń jest przede wszystkim składnikiem faz krzemianowych, które są dość odporne na oddziaływanie procesów wietrzenia zachodzących pod wpływem czynników zewnętrznych. Zasadowy charakter żużli ogranicza migrację zawartych w nich metali ciężkich, co potwierdził także przeprowadzony dla badanego kruszywa test wymywalności. Stwierdzono, że sygnały dla pierwiastków mierzone w odcieku wodnym z kruszywa są porównywalne z tymi dla wody dejonizowanej. Podobne wyniki ograniczonej migracji metali ciężkich z żużli EAF otrzymali Gomes i Pinto [2].

Podsumowanie

Wykorzystanie kruszywa produkowanego na bazie żużli stalowniczych zyskuje coraz większą popularność. To ściśle wiąże się z działaniami proekologicznymi mającymi na celu racjonalną gospodarkę odpadami. Z drugiej strony prowadzone w różnych ośrodkach badawczych testy wykazują, że jakość produkowanego kruszywa sztucznego pod względem wartości parametrów fizyko-mechanicznych jest porównywalna do jakości kruszyw produkowanych na bazie naturalnych surowców. Starając się odpowiedzieć na pytanie, czy można zastąpić kruszywo naturalne kruszywem sztucznym, w tym przypadku wyprodukowanym na bazie żużla stalowniczego. Należy stwierdzić, że istnieją przesłanki, aby potraktować te kruszywa jako w miarę równorzędne. Przeprowadzone badania wykazały, że właściwości żużli nieco odbiegają od właściwości surowców naturalnych. Ale to nie dyskwalifikuje ich jako wartościowego materiału do produkcji kruszywa.

Bad...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Zbigniew Tabor: Aby zarządzać drogami, potrzebna jest wizja

Z perspektywy Pańskiej długoletniej pracy na stanowisku dyrektora, jakie lekcje życiowe wyniósł Pan z tego doświadczenia i w jaki sposób wpłynęły one na Pana podejście do życia? Zbigniew Tabor: Przekonałem się, że sprawy techniczne, jakości robót, technologii oraz zagadnienia prawne związane z prawem zamówień publicznych, ustawą o drogach public...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.