Koncepcja zagospodarowania obszaru pogórniczego Wapniarka – wpływ na rozwój turystyki

Kolejnym proponowanym punktem trasy jest stanowisko III – Kamieniołom III (fot. 6). Stanowisko to ma na celu zobrazować budowę geologiczną złoża. Wewnątrz kamieniołomu III po lewej stronie wyrobiska zaplanowano ściankę wspinaczkową. Tuż przed nią znajduje się jaskinia. Na wprost od wejścia na ociosach zaobserwować można liczne spękania, przewarstwienia czy antropogeniczne odsłonięcia geologiczne. Przy ociosie po prawej stronie znajduje się miejsce, które można wykorzystać do poszukiwania minerałów w rumoszu skalnym.

Jako czwarte stanowisko proponuje się plac z piecem szybowym (fot. 7), który znajduje się przy wejściu do wyrobiska III. Na tym placu planuje się zainstalować altany, ławki ze stolikami, plac zabaw oraz wykorzystać miejsce do gry w badmintona lub siatkówkę. Takie rozwiązanie umożliwi organizację wypoczynku. W tym miejscu proponuje się również montaż tablic z galerią fotograficzną, na których umieścić można historię górnictwa w rejonie Wapniarki.

Piąte stanowisko to Stary Kamieniołom Wapniarka, który stanowić może największą atrakcję trasy. Dodatkowo jest on uznany za pomnik przyrody nieożywionej. Jego wysokość to około 80 metrów. W ścianie występuje jaskinia krasowa o długości około 15 metrów, dostępna dla speleologów.

Wieża widokowa na szczycie Wapniarki stanowić może stanowisko szóste (fot. 8). Z tego miejsca można podziwiać krajobraz ziemi kłodzkiej. Ostatnim stanowiskiem jest taras widokowy nad wyrobiskiem I (fot. 9). W tym miejscu zauważalna jest największa bioróżnorodność obszaru pogórniczego.

W celu zagospodarowania obszaru pogórniczego należy wykonać prace mające na celu usunięcie zbędnej roślinności w wyrobiskach, na placach oraz wzdłuż wyznaczonej trasy geoturystycznej. Aby zapewnić bezpieczeństwo, krawędzi...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Otrzymasz dostęp do wybranych treści serwisu
  • Zyskasz wiedzę na temat „Nowości z branży”
  • Zapoznasz się z materiałami video
  • Otrzymasz dostęp do wybranych materiałów w „Katalogu realizacji”
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Zarejestruj się

Logowanie

Wywiady

Zbigniew Tabor: Aby zarządzać drogami, potrzebna jest wizja

Z perspektywy Pańskiej długoletniej pracy na stanowisku dyrektora, jakie lekcje życiowe wyniósł Pan z tego doświadczenia i w jaki sposób wpłynęły one na Pana podejście do życia? Zbigniew Tabor: Przekonałem się, że sprawy techniczne, jakości robót, technologii oraz zagadnienia prawne związane z prawem zamówień publicznych, ustawą o drogach public...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.