Kamila Czaja: Zero tolerance for non-compliance

Jakie są priorytety firmy w obszarze zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska naturalnego? Czy firma planuje podejmować konkretne działania w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej?

Kamila Czaja: Jako firma zdecydowaliśmy się zobowiązać do przestrzegania Porozumienia Paryskiego (Paris Agreement), tj. międzynarodowego traktatu dotyczącego walki ze zmianami klimatycznymi. Był to niewątpliwie kamień milowy naszej działalności. Określiliśmy konkretne cele, w tym redukcję emisji dwutlenku węgla zarówno z naszych fabryk, jak i z gotowych produktów. Dodatkowo opracowaliśmy wewnętrzne plany mające na celu ograniczenie globalnego ocieplenia do 2050 r. Od samego początku naszej działalności kładliśmy duży nacisk na ochronę środowiska, dlatego teraz łatwiej nam działać, gdy cały świat zmierza w tym samym kierunku. Zrównoważony i harmonijny rozwój zawsze był dla nas priorytetem. Uważamy, że istotne jest nie tylko bycie członkiem społeczności, ale również bycie odpowiedzialnym obywatelem, co dla nas oznacza także troskę o środowisko naturalne.

Co dla Volvo oznacza przejście na „gospodarkę o obiegu zamkniętym”?

Kamila Czaja: Przejście na „gospodarkę o obiegu zamkniętym” oznacza dla Volvo fundamentalną zmianę w sposobie podejścia do produkcji, eksploatacji i recyklingu maszyn budowlanych. Jest to kluczowy krok w dążeniu do osiągnięcia zerowych emisji oraz zrównoważonego rozwoju. Kładziemy nacisk na utrzymanie sprawności maszyn i ich części w celu wydłużenia okresu eksploatacji i zmniejszenia ilości odpadów. Odejście od liniowego modelu biznesowego na rzecz modelu o obiegu zamkniętym oznacza skoncentrowanie się na regeneracji, przebudowie, ponownym użyciu i recyklingu. Istotną rolę odgrywa tu nasza oferta Volvo Reman, tj. usługi regeneracji zespołów do nadania nowego życia starym częściom poprzez ich naprawę i ponowne wykorzystanie. Wszystkie podzespoły, począwszy od silników, poprzez skrzynie biegów, części hydrauliczne, elementy układu napędowego, a skończywszy na układach elektronicznych, po całkowitym rozmontowaniu, wyczyszczeniu, sprawdzeniu i naprawie w celu doprowadzenia ich do jak najlepszego stanu zyskują drugie życie. W ten sposób Volvo dąży do bardziej zrównoważonego i ekologicznego sposobu działania, korzystnego zarówno dla klientów, jak i dla środowiska naturalnego.

Dobrze, a teraz pytanie nurtujące chyba wszystkich przedsiębiorców: jak łączyć dążenie do zysków i etyczne prowadzenie firmy?

Kamila Czaja: Dążenie do zysków i etyczne prowadzenie firmy można skutecznie połączyć poprzez zastosowanie zrównoważonych praktyk biznesowych, jakie stosuje Volvo Construction Equipment. Firma kładzie duży nacisk na etyczne podejście do prowadzenia działalności, objawiające się w przestrzeganiu zasady zero tolerance for compliance, tzn. braku tolerancji dla niespełniania wymagań. Nasz nowy program analizy płynów eksploatacyjnych stanowi doskonały przykład integrowania etyki z dążeniem do zysków. Poprzez rozszerzenie oferty o analizę różnych płynów i cyfryzację procesu Volvo CE zapewnia klientom lepsze usługi i minimalizuje czas przestojów, co przekłada się na wydłużenie okresu eksploatacji maszyn. Dodatkowo firma oferuje opcję kompletnego remontu lub regeneracji części, co nie tylko pomaga klientom w utrzymaniu sprawności maszyn, ale także wspiera cele zrównoważonego rozwoju poprzez ograniczenie odpadów oraz wykorzystanie odnawialnych zasobów. Program Certyfikowany Remont dodatkowo podkreśla zaangażowanie Volvo CE w zapewnienie jakości i niezawodności maszyn, co przekłada się na zadowolenie klientów i wzrost zaufania do marki. Ostatecznie zakup używanych maszyn od Volvo CE staje się atrakcyjną opcją dla klientów, ponieważ firma gwarantuje nie tylko jakość, ale także spokój i pewność, co pozwala klientom skupić się na innych aspektach życia, takich jak rodzina czy hobby. Poprzez te działania Volvo CE nie tylko osiąga zyski, ale także przyczynia się do budowy pozytywnego wizerunku marki opartego na etycznych wartościach i zrównoważonym rozwoju.

Na koniec, może Pani zdradzić, jakie są plany Volvo CE na bieżący rok?

Kamila Czaja: W tym roku firma będzie skupiać się nie tylko na produktach, lecz także na zmianie sposobu myślenia. Volvo będzie kontynuować strategie zakładające dostarczanie sprzętu trwałego na lata. Wszystko po to, by propagować idee niezastępowania od tak starej technologii nową, ale budowy produktów trwałych, z myślą o dbaniu o środowisko i o przyszłych pokoleniach. Volvo CE zdaje sobie sprawę, że zmiana podejścia może być trudna i wiąże się z wieloma wyzwaniami, ale jest osiągalne. W tym roku firma rozpoczyna także współpracę z firmą Sandvik w zakresie kruszarek mobilnych, które będą dystrybuowane wyłącznie przez Volvo CE. Ta inicjatywa stanowi kolejny krok w realizacji strategii firmy, która dąży do zrównoważonego rozwoju i wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań na rynek budowlany.

Dziękuję za rozmowę

Przeczytaj również: Marek Kotowicz: Najważniejsze to dobrać odpowiedni typ taśmy

Wywiady

Zbigniew Tabor: Aby zarządzać drogami, potrzebna jest wizja

Z perspektywy Pańskiej długoletniej pracy na stanowisku dyrektora, jakie lekcje życiowe wyniósł Pan z tego doświadczenia i w jaki sposób wpłynęły one na Pana podejście do życia? Zbigniew Tabor: Przekonałem się, że sprawy techniczne, jakości robót, technologii oraz zagadnienia prawne związane z prawem zamówień publicznych, ustawą o drogach public...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.