Roboty strzałowe – porównanie metod pomiaru i modelowania ścian

Zdjęcia robione przez dron

Podczas wykonywania misji dron wykonuje zdjęcia, zachowując położenie drona w momencie wykonania zdjęcia, a w bardziej zaawansowanych modelach także położenie kamery względem drona. W ten sposób pozyskane zdjęcia muszą zostać dalej obrobione, przy wykorzystaniu programów takich jak Agisoft, Pix4D czy DroneDeploy. Szczególnie ten ostatni jest pionierem w obróbce danych w chmurze, co pozwala zmniejszyć wymagania odnośnie do komputera wykorzystywanego w tym celu. Pomimo że pozostałe programy oferują także pracę w chmurze, to nie jest ona jeszcze tak rozwinięta jak w przypadku DD, a obróbka lokalna wymaga dużej mocy obliczeniowej. Niemniej jednak dostępne obecnie laptopy z dedykowaną kartą graficzną są w stanie stworzyć model przeciętnej ściany poniżej 30 min.

Niewątpliwą wadą zastosowania dronów, szczególnie jeśli mówimy tu o dronach średniej i niższej klasy, jest ich wrażliwość na warunki atmosferyczne. Wiatr, a przede wszystkim opady atmosferyczne, czynią drony zupełnie bezużytecznymi. Dodatkowo metoda ta wymaga od użytkownika pewnego poziomu pracy z komputerami. Niemniej jednak drony są najbardziej uniwersalnym i najnowocześniejszym z omawianych rozwiązań, a w połączeniu z technologią GIS (np. darmowym programem QGIS) pozwalają na wprowadzenie planowania, raportowania i kontroli ruchu zakładu górniczego na zupełnie nowy poziom. Syntetyczne porównanie metod pomiaru i modelowania ścian przedstawia tab. 1.

Podsumowanie

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Zbigniew Tabor: Aby zarządzać drogami, potrzebna jest wizja

Z perspektywy Pańskiej długoletniej pracy na stanowisku dyrektora, jakie lekcje życiowe wyniósł Pan z tego doświadczenia i w jaki sposób wpłynęły one na Pana podejście do życia? Zbigniew Tabor: Przekonałem się, że sprawy techniczne, jakości robót, technologii oraz zagadnienia prawne związane z prawem zamówień publicznych, ustawą o drogach public...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.