Pierwszy na świecie obiekt mostowy wykonany z recyklowanych łopat turbin wiatrowych

Rys. 5. Typowe przekroje odcinka łopaty kompozytowej: a) przekrój o maksymalnej wysokości
Rys. 5. Typowe przekroje odcinka łopaty kompozytowej b) przekrój u nasady łopaty (piasta)

Równolegle z poszukiwaniem racjonalnych sposobów powtórnego użycia kompozytowych łopat turbin wiatrowych w światowym budownictwie infrastrukturalnym rośnie popyt na lekkie, trwałe i estetyczne konstrukcje mostowe z kompozytów FRP, będące jednocześnie doskonałym przykładem dążenia do realizacji idei zrównoważonego rozwoju i budowy zielonej infrastruktury [6]. Obiekty mostowe z kompozytów FRP są również jedną z najlepszych alternatyw dla właścicieli infrastruktury, kierujących się przy wyborze wdrażanych rozwiązań ekonomiczną i środowiskową analizą cyklu życia [7]. W szczególności lekkie i trwałe konstrukcje kompozytowe są wykorzystywane w miastach (minimalizacja zakłóceń w ruchu). Ale i w dalekich, pozamiejskich lokalizacjach (minimalizacja działań utrzymaniowych). Jedyną barierą dla szerszego stosowania mostów z kompozytów FRP jest obecnie stosunkowo wysoki koszt budowy.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Komentarz firmy

inż. Wojciech Wilczyński,
Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Anmet

Firma Anmet istnieje na rynku od 25 lat. Przez ten czas wyrobiła sobie markę rzetelnego partnera dla firm z Polski i Niemiec w zakresie dostarczania rozwiązań recyklingowych metali. Od 2019 r. firma rozpoczęła współpracę z GP Renewables w zakresie dalszego rozwoju, wsparcia know-how oraz tworzenia nowych relacji biznesowych, ponadto przy współpracy z partnerem niemieckim stworzyli markę Wings For Living, która zajmuje się promocją oraz dystrybucją architektury ze śmigieł na świat. Współpraca ta została nagrodzona 1. miejscem w konkursie Polsko-Niemieckiej Izby Gospodarczej 2021.
Od 7 lat firma podejmuje się kompleksowych działań w zakresie recyklingu śmigieł – od klasycznie rozumianego końca życia śmigła, czyli momentu demontażu, w tym celu opracowano m.in. własne sposoby bezemisyjnego cięcia śmigieł w terenie. Przedstawiciele firmy są w stanie wycinać precyzyjnie elementy, które następnie poddają ostatecznej obróbce w zakładzie przy pomocy piły zaprojektowanej i zbudowanej w całości przez inżynierów z Anmet. Dostrzegając ogromny potencjał wytrzymałościowy drzemiący w śmigłach, Anmet zdecydował się na produkcję szeroko rozumianych konstrukcji inżynieryjnych, takich jak: kładki, pomosty, bloki geotechniczne czy wiaty i przystanki. Wśród produktów firmy powstałych z recyklingu można także wyróżnić meble zewnętrzne, które z jednej strony charakteryzują się bardzo wysoką odpornością na warunki środowiskowe, a z drugiej – przedstawiają niezwykły, organiczny design.
W październiku 2021 r. firma zainstalowała pierwszą na świecie kładkę opartą konstrukcyjnie na śmigle turbiny wiatrowej w miejscowości Szprotawa. Kładka została otwarta 5 stycznia 2022 r. Jest to zwieńczenie 3 lat prac i badań. Zarówno kładka, jak i wiele innych konstrukcji i architektury ze śmigieł znajdują się już w ofercie komercyjnej firmy.

Wywiady

Zbigniew Tabor: Aby zarządzać drogami, potrzebna jest wizja

Z perspektywy Pańskiej długoletniej pracy na stanowisku dyrektora, jakie lekcje życiowe wyniósł Pan z tego doświadczenia i w jaki sposób wpłynęły one na Pana podejście do życia? Zbigniew Tabor: Przekonałem się, że sprawy techniczne, jakości robót, technologii oraz zagadnienia prawne związane z prawem zamówień publicznych, ustawą o drogach public...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.