Na ratunek – zagrożenia, wypadki i ratownictwo górnicze w kopalniach odkrywkowych – cz. I

Wypadkowość i wypadki przy pracy

Wypadkowość określa łączną sumę wypadków w danej jednostce czasu. Natomiast wypadki przy pracy pozostają niezmiennie składową zaistnienia czterech kwestii: nagłości zdarzenia, związku z pracą, wystąpienia czynnika zewnętrznego oraz powstania urazu (lub zgonu, jeśli śmierć nastąpiła do 6 miesięcy od zdarzenia). Pomimo faktu, że krajowe górnictwo odkrywkowe można określać w kategoriach przemysłu ciężkiego/wydobywczego, charakteryzuje się ono stosunkowo małą liczbą wypadków na tle innych metod eksploatacji kopalin.

Niestety z tytułu charakteru prac wykonywanych przez górników duża liczba wypadków stanowi wypadki ciężkie. Określa się je jako te, w których nastąpiło uszkodzenie ciała w stopniu utrudniającym normalne funkcjonowanie organizmu. Zaliczają się do nich m.in. utrata wzroku, słuchu czy kończyn, a także nieuleczalna choroba, która zagraża życiu osoby poszkodowanej. Należy pamiętać, że ciężkie urazy to także długa rehabilitacja, nie zawsze zakończona powrotem do pracy. Wypadki ciężkie i śmiertelne w kopalniach odkrywkowych wiążą się nieodzownie z przebywaniem ludzi w wyrobiskach. Tu zagrożenia naturalne przybierają swoją realną formę. Do wypadków dochodzi m.in. podczas obsuwania się luźno usypanego materiału. Natomiast źle zabezpieczone i nieoznakowane miejsca pracy, pochwycenia o ruchome elementy maszyn, wykonywanie prac przy urządzeniach bez ich uprzedniego zatrzymania, upadki z wysokości, potrącenia przez mobilne maszyny czy utonięcia to już niestety skutki błędów lub zaniedbań ludzkich.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Zbigniew Tabor: Aby zarządzać drogami, potrzebna jest wizja

Z perspektywy Pańskiej długoletniej pracy na stanowisku dyrektora, jakie lekcje życiowe wyniósł Pan z tego doświadczenia i w jaki sposób wpłynęły one na Pana podejście do życia? Zbigniew Tabor: Przekonałem się, że sprawy techniczne, jakości robót, technologii oraz zagadnienia prawne związane z prawem zamówień publicznych, ustawą o drogach public...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.