Krzysztof Kieres: Bez cementu i betonu nie można mówić o rozwoju budownictwa

Obecnie przemysł cementowy stoi przed poważnymi wyzwaniami, jak np. realizacja celów Europejskiego Zielonego Ładu. W jaki sposób są one realizowane?

Krzysztof Kieres: Zmiany klimatyczne, których tragiczne skutki obserwujemy na co dzień, są wyzwaniem globalnym. Ludzkość musi podjąć skoordynowane wysiłki, aby drastycznie ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. Przemysł cementowy jest odpowiedzialny za zaledwie 4% globalnej emisji CO2 i nawet znaczne ograniczenie go w naszej branży będzie miało niewielki wpływ na jego światowy bilans. Niemniej jednak czujemy swoją odpowiedzialność za te uboczne skutki naszej działalności. Jako branża cementowa w Europie opracowaliśmy precyzyjny program redukcji emisji CO2. Został on szczegółowo opisany w „mapie drogowej” i opiera się na „podejściu w 5 punktach” (z ang. 5C: clinker, cement, concrete, construction i carbonation). W każdym z tych obszarów istnieją realne możliwości redukcji emisji.

Jeżeli przyjmiemy 1990 r. jako początek tego procesu, to wówczas emitowaliśmy 783 kg CO2/tonę cementu. Obecnie
jest to ok. 600 kg, a na 2030 r. planowane jest osiągnięcie 472 kg. Ta ostatnia liczba to tzw. emisja procesowa, nie do uniknięcia przy obecnym stanie techniki. W tym zakresie są opracowywane kosztowne technologie wyłapywania i przechowywania bądź przerabiania tak pozyskanego CO2. Tutaj niezbędne jest wsparcie systemowe i finansowe ze strony Unii Europejskiej. Liczymy na to, że ten przykład skłoni inne kraje, będące dużymi emitentami do podążania tą odpowiedzialną drogą.

Import z zagranicy, pandemia, dążenie do neutralności klimatycznej są obecnie największymi w zwaniami dla polskiego przemysłu cementowego? Czy warto jeszcze o czymś wspomnieć?

Krzys...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Zbigniew Tabor: Aby zarządzać drogami, potrzebna jest wizja

Z perspektywy Pańskiej długoletniej pracy na stanowisku dyrektora, jakie lekcje życiowe wyniósł Pan z tego doświadczenia i w jaki sposób wpłynęły one na Pana podejście do życia? Zbigniew Tabor: Przekonałem się, że sprawy techniczne, jakości robót, technologii oraz zagadnienia prawne związane z prawem zamówień publicznych, ustawą o drogach public...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.