Kruszarki stosowane w węzłach rozdrabniania w górnictwie skalnym

Konstrukcja większości kruszarek szczękowych jest analogiczna. Istotna różnica dla różnych stopnia rozdrabniania jest związana z budową okładzin szczęk kruszarek. Aktualna oferta producentów w tym zakresie uwzględnia zarówno wymiar ziaren nadawy (podziałka zębów, profil i ich wysokość). Rodzaj rozdrabnianego materiału i skład ziarnowy nadawy (zawartość frakcji drobnych).

Kruszarki stożkowe

Kruszarki stożkowe to maszyny stosowane we wszystkich węzłach rozdrabniania, choć dominują w pośrednich i końcowych stopniach kruszenia. Proces rozdrabniania przebiega pomiędzy dwoma stożkami − zewnętrznym i wewnętrznym.

Zastosowanie kruszarki w poszczególnych węzłach kruszenia jest zależne generalnie od kąta zbieżności stożka wewnętrznego i zewnętrznego oraz od długości tworzącej stożka (im kąt mniejszy i dłuższa tworząca stożka tym drobniejsze rozdrabnianie). Podobnie jak w kruszarkach szczękowych parametrem regulacyjnym wydajności i składu ziarnowego produktu przeróbki jest szczelina wylotowa. Kruszarki są stosowane głównie do rozdrabniania surowców o dużej i średniej wytrzymałości na ściskanie [17]. Właściwości fizyczne produktu rozdrobnienia zależą głównie od konstrukcji kruszarki – kruszarki wstępne produkują surowiec o właściwości podobnych do kruszarek szczękowych, produkty rozdrabniania kruszarek stosowane w kolejnych węzłach rozdrabniania charakteryzują się coraz większą zawartością ziaren kształtnych i zwiększoną   ilością frakcji drobnych.

W tab. 2 przedstawiono zbiorcze zestawienie głównych parametrów (wg autorów) kruszarek stożkowych, traktując dane producentów jako wytyczne do ich klasyfikacji do poszczególnych węzłów rozdrabniania.

Na podstawie zestawienia...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Zbigniew Tabor: Aby zarządzać drogami, potrzebna jest wizja

Z perspektywy Pańskiej długoletniej pracy na stanowisku dyrektora, jakie lekcje życiowe wyniósł Pan z tego doświadczenia i w jaki sposób wpłynęły one na Pana podejście do życia? Zbigniew Tabor: Przekonałem się, że sprawy techniczne, jakości robót, technologii oraz zagadnienia prawne związane z prawem zamówień publicznych, ustawą o drogach public...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.