Energochłonność przenośników taśmowych w aspekcie potrzeb zrównoważonego rozwoju

W kwestii wykorzystania energii przez zakłady górnicze szacuje się, że odstawa urobku zużywa do około 50% łącznej energii systemu eksploatacji [5]. W odstawie urobku poza transportem kołowym szerokie zastosowanie znajdują przenośniki taśmowe, które mogą wymagać nawet o około 90% mniej energii (Sichuan Yadong Cement) [6]. Pomimo że przenośniki taśmowe są konkurencyjnym urządzeniem transportowym, to są również istotnym konsumentem energii elektrycznej. Wdrażanie rozwiązań energooszczędnych jest głównym zadaniem, a efektywność energetyczna przenośników taśmowych jest uznawana za kluczowy wskaźnik w ich projektowaniu i eksploatacji.

Etykietyzacja efektywności energetycznej przenośników taśmowych

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1369 z dnia 4 lipca 2017 r. ustanawiające ramy etykietowania energetycznego i uchylające dyrektywę 2010/30/UE [7] wprowadza obowiązek etykietowania energetycznego urządzeń zużywających energię. Koncepcja etykiet energetycznych ma na celu przedstawienie rzetelnych informacji o konkretnym zużyciu energii przez urządzenia, a w konsekwencji umożliwić użytkownikowi wybór urządzenia efektywnego energetycznie.

Z powyższych założeń rodzi się zatem potrzeba podjęcia prac nad skonstruowaniem etykiet efektywności energetycznej przenośników taśmowych. Działania prowadzące do uzyskania klasyfikacji energochłonności przenośnika taśmowego powinny skupić się na identyfikacji wskaźników efektywności energetycznej podzespołów przenośnika oraz całego obiektu, jakim jest system transportowy. Proponowanym wskaźnikiem jest jednostkowe zużycie energii wyrażone w Ws/kgm, które definiuje wartość zużytej energii do przetransportowania 1 kg urobku na odległość 1 m.

Ponadto poza sklasyfikowanie...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Masz możliwość korzystania z materiałów w strefie: „Pliki do pobrania”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Zbigniew Tabor: Aby zarządzać drogami, potrzebna jest wizja

Z perspektywy Pańskiej długoletniej pracy na stanowisku dyrektora, jakie lekcje życiowe wyniósł Pan z tego doświadczenia i w jaki sposób wpłynęły one na Pana podejście do życia? Zbigniew Tabor: Przekonałem się, że sprawy techniczne, jakości robót, technologii oraz zagadnienia prawne związane z prawem zamówień publicznych, ustawą o drogach public...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.