Bezpieczeństwo pracowników – rynek dojrzał do zmian

Przez ostatnie kilkanaście lat rynek budownictwa infrastrukturalnego w Polsce rozwijał się bardzo dynamicznie, ciągle rozbudowujemy sieć dróg ekspresowych i autostrad. Niestety, wciąż ciemną stroną naszej branży pozostaje bezpieczeństwo -wypadki przy pracy. Choć statystyki pokazują, że poziom bezpieczeństwa na budowach powoli się poprawia, wciąż jest bardzo dużo do zrobienia w tej kwestii. 

Bezpieczne realizowanie zadań

Rok 2019 był niestety bardzo tragiczny, doszło do wielu wypadków, miały miejsce dwa zbiorowe wypadki śmiertelne, w których zginęli pracownicy wykonujący prace drogowe na czynnym odcinku. Obowiązkiem nas wszystkich jest przeciwdziałanie tego typu tragediom na budowach. Aby zapobieganie wypadkom było skuteczne, konieczne jest zaangażowanie do tego wszystkich uczestników procesu budowlanego. Często przy okazji takich sytuacji pojawia się pytanie: czy można było zapobiec tragedii. Odpowiedź zwykle brzmi – zdecydowanie tak!

Każde z tragicznych zdarzeń ma swoje przyczyny, które jesteśmy w stanie wyeliminować, by zapobiec wypadkowi. Generalni wykonawcy, którzy zrzeszyli się w Porozumieniu dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, od 10 lat podejmują wiele wysiłków, by poprawić ten stan. Doświadczenie pokazuje, że musimy myśleć o bezpieczeństwie pracowników już na etapie planowania i projektowania inwestycji, bo przynosi to wówczas najwięcej korzyści. Taka była też intencja autorów dyrektywy UE 92/57/EWG, która nakłada obowiązek koordynacji BHP od etapu przygotowania inwestycji do zakończenia jej okresu gwarancji.

Nie...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Katarzyna Węgrzyn-Madeja: Projektując obiekty mostowe, należy patrzeć perspektywicznie

Katarzyna Węgrzyn-Madeja, Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie, w rozmowie z redakcją czasopisma „Mosty” opowiada o wyzwaniach procesu projektowego, innowacjach i trosce o optymalizację kosztów. Omawia różnorodne aspekty procesu projektowego i wykonawczego, wskazując na trudności oraz innowacje stosowane w branży. Porusza także kwestie ...

Relacje

Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.