Autostrada A2, odc. Warszawa (w. Lubelska) – Mińsk Mazowiecki

Przedmiotem zamówienia jest projekt i budowa autostrady A2 Warszawa – Kukuryki na odcinku węzeł „Lubelska” – początek obwodnicy Mińska Mazowieckiego”. Opis dotyczy zadania A oraz zadania B tytułowej inwestycji zlokalizowanej na terenie województwa mazowieckiego w powiatach: otwockim i mińskim, na terenach gmin Wiązowna, Halinów oraz Dębe Wielkie.

Przedmiotowy odcinek stanowi fragment autostrady A2, która przebiega na trasie Świecko – Poznań – Warszawa – Siedlce – Kukuryki. Na terenie Warszawy trasa A2 jest kontynuowana jako droga ekspresowa S2, która jest elementem obwodnicy miasta – Południowa Obwodnica Warszawy (POW). Po wschodniej stronie Warszawy autostrada A2 jest kontynuowana od węzła Lubelska (węzeł w ciągu drogi ekspresowej S17 na przecięciu z autostradą A2). Zamawiającym inwestycję jest GDDKiA Oddział w Warszawie, a wykonawcą – firma Polaqua Sp. z o.o. Nadzór inwestorski nad realizacją sprawują firmy: Drogowa Trasa Średnicowa S.A., Katowice (lider) wraz z MP-Mosty S.A., Kraków (partner). Całkowita wartość kontraktu wynosi 815 444 943,03 zł. Dofinansowanie z Unii Europejskiej opiewa na kwotę 329 575 563,57 zł.

Zadanie A

Zadanie A podzielono na dwa etapy projektowe: etap I od km 489+325,68 do km 491+267,40 realizowany na terenie województwa mazowieckiego, powiatu otwockiego, gminy Wiązowna oraz etap II od km 491+267,40 do km 494+905,40 leżący na terenie województwa mazowieckiego, powiatów otwockiego i mińskiego, gmin Wiązowna i Halinów. Odcinki obu etapów powstaną w parametrach drogi klasy technicznej A o prędkości projektowej 120 km/h, kategorii ruchu KR7 i nośności nawierzchni 115 kN/oś. W ramach etapu I powstaną również przejścia dla płazów i małych zwierząt, a także wiadukt WD1 (km 490+935), który ma na celu bezkolizyjne przeprowadzenie ruchu samochodowego w ciągu...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Komentarz firmy

Jarosław Wąsowski
p.o. dyrektora oddziału GDDKiA w Warszawie

Rozpoczął się już ostatni sezon budowlany na autostradzie A2 pomiędzy Warszawą a obwodnicą Mińska Mazowieckiego. Prace dobiegają końca. W drugiej połowie wakacji planujemy oddać trasę do użytkowania. Pomimo tak zwanego okresu zimowego zapisanego w kontrakcie wykonawca nie zawiesił robót i przez cały czas je realizował. Obecne zaawansowanie robót zbliża się do 90%. Na 15-kilometrowym odcinku A2 zakończono roboty na jezdniach głównych w zakresie pełnej konstrukcji nawierzchni w technologii betonowej, natomiast na obiektach mostowych realizowane są już tylko prace wykończeniowe. Do wybudowania obu nitek autostrady do dziś zużyto ponad 200 tys. m3 betonu, a do obiektów – około 32 tys. m3. W zakresie obu kontraktów zużyto ponad 4,3 tys. ton stali zbrojeniowej. Wykonawca w ramach kontraktów, bo przypomnijmy, że odcinek od węzła Lubelska do początku obwodnicy Mińska Mazowieckiego to dwa kontrakty realizowane przez jednego wykonawcę, buduje jeszcze dwa Miejsca Obsługi Podróżnych i Obwód Utrzymania Autostrady.

Jarosław Rokita
kierownik realizacji projektów, LH Engineering

LHEngineering jest firmą świadczącą kompleksowe usługi w zakresie nawierzchni drogowych, począwszy od projektowania i doboru optymalnych rozwiązań, przez doradztwo technologiczne, po wykonanie gotowej nawierzchni. Korzystając z zaplecza produkcyjnego Lafarge, LH Engineering jest w stanie zaprojektować i zrealizować najbardziej wymagające rozwiązania nawierzchniowe skrojone pod zapotrzebowanie konkretnego klienta. Zespół LHE tworzą dynamiczni i otwarci na nowości specjaliści z zakresu inżynierii drogowej zdolni podjąć się wszelkich wyzwań.
Przykładem kompleksowego podejścia do realizacji zadań infrastrukturalnych przez LH Engineering jest budowa autostrady A2 na odcinku Warszawa (w. Lubelska) – początek obwodnicy Mińska Mazowieckiego.
LH Engineering było obecne przy budowie autostrady A2 od wczesnych etapów inwestycji. Zespół projektowy LH Engineering uczestniczył w optymalizacji projektu na potrzeby udziału w przetargu. Po podpisaniu umowy przez generalnego wykonawcę Polaqua Sp. z o.o. zespół projektowy, jako członek konsorcjum, brał udział w opracowaniu dokumentacji projektowej. Uwzględniając kompetencje w zakresie technologii materiałów, LH Engineering było m.in. odpowiedzialne za kompleksowy projekt konstrukcji nawierzchni trasy głównej oraz pozostałych dróg objętych inwestycją. W kolejnym etapie LH Engineering w konsorcjum m.in. z Lafarge Cement S.A. odpowiadało za wykonanie górnych warstw konstrukcyjnych nawierzchni trasy głównej autostrady. Wykonano ponad 300 tys. m2 podbudowy z mieszanki C8/10 oraz nawierzchni z betonu cementowego klasy C35/45 w technologii ślizgowej. Na potrzeby realizacji Lafarge Cement S.A. uruchomił mobilną wytwórnię betonu, która w trakcie realizacji wyprodukowała ok. 70 tys. m3 mieszanki C8/10 i ok. 90 tys. m3 betonu nawierzchniowego C35/45. Dzienna produkcja betonu sięgała prawie do 3000 m3 betonu. Doświadczenie zespołów LH Engineering i Lafarge Cement pozwoliło na zrealizowanie projektu przy zachowaniu najwyższych standardów jakościowych.

Wywiady

Zbigniew Tabor: Aby zarządzać drogami, potrzebna jest wizja

Zbigniew Tabor, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach, w wywiadzie z redakcją „Magazynu Autostrady” podzielił się refleksjami na temat swojej 25-letniej kariery oraz ewolucji branży drogowej w Polsce. Jego osiągnięcia, takie jak budowa nowoczesnego zarządu dróg oraz wdrożenie Wytycznych Technicznych ZDW, stały się fundamentem rozwoju i...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.