Metody wzmacniania gruntu – rozwiązania szyte na miarę

Technologie dynamiczne

Zagęszczanie dynamiczne polega na wykorzystaniu energii wywołanej upadkiem tłuczka o odpowiedniej masie (zwykle z przedziału 10-40 ton). Technologia ta została wynaleziona wynaleziona w 1969 roku przez Louisa Menarda. Z uwagi na specyficzny proces i osprzęt wykorzystywany do zagęszczania gruntów niespoistych technologia zwana jest potocznie „ciężkim ubijaniem”. Zrzuty wykonuje się w równomiernie wyznaczonych punktach. Każdemu uderzeniu towarzyszy powstawanie fal poprzecznych, podłużnych i powierzchniowych, które powodują zagęszczenie podłoża.

Rozwinięciem metody zagęszczania dynamicznego na grunty spoiste jest metoda wymiany dynamicznej, polegająca na wykonaniu kolumn wielkośrednicowych z dowiezionego kruszywa, przy wykorzystaniu podobnego osprzętu (rys. 3). Technologia ta jest również nazywana konsolidacja dynamiczną, gdyż umożliwia przyspieszenie konsolidacji gruntów spoistych, m.in. dzięki uformowanym kolumnom kamiennym, oraz zmiany struktury gruntu i tym samym stworzenie warunków do szybszego odpływu dla wody z porów gruntu [4].

Rys. 3. Schemat wykonywania kolumn wymiany dynamicznej

Zagęszczanie impulsowe (RIC – Rapid Impact Compaction) polega na uderzaniu, z niedużej wysokości, za to z dużą częstotliwością (od 40 do 60 uderzeń na minutę), obciążeniem na stopę o specjalnym kształcie. Powstałe w trakcie procesu zagłębienie wypełniane jest odpowiednio dobranym kruszywem. Jest to ekonomiczna i szybka metoda wzmacniania podłoża gruntowego dla gruntów niespoistych pod posad...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Otrzymasz dostęp do wybranych treści serwisu
  • Zyskasz wiedzę na temat „Nowości z branży”
  • Zapoznasz się z materiałami video
  • Otrzymasz dostęp do wybranych materiałów w „Katalogu realizacji”
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Zarejestruj się

Logowanie

Wywiady

Zbigniew Tabor: Aby zarządzać drogami, potrzebna jest wizja

Z perspektywy Pańskiej długoletniej pracy na stanowisku dyrektora, jakie lekcje życiowe wyniósł Pan z tego doświadczenia i w jaki sposób wpłynęły one na Pana podejście do życia? Zbigniew Tabor: Przekonałem się, że sprawy techniczne, jakości robót, technologii oraz zagadnienia prawne związane z prawem zamówień publicznych, ustawą o drogach public...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.