Wydobycie kruszyw piaskowo-żwirowych w Polsce Środkowo-Zachodniej

Województwo kujawsko-pomorskie

W województwie kujawsko-pomorskim zasoby bilansowe piasków i żwirów wynoszą 415 mln Mg (ok. 2,0% zasobów krajowych). Złoża te związane są głównie z akumulacją lodowcową, częściowo rzeczną. Pod względem składu ziarnowego prawie 90% zasobów jest podtypu piaskowego. W ciągu 12 lat (2007-2018) udział tych zasobów zwiększył się z ok. 58 do 89%, a zmalał odpowiednio udział złóż piaskowo-żwirowych [1, 5]. Zasoby przemysłowe piasków i żwirów w województwie kujawsko-pomorskim wynoszą 118,5 mln Mg, co stanowi ok. 2,9% zasobów krajowych, zaś wydobycie w 2018 r. wyniosło 9,0 mln Mg (ok. 4,6% wydobycia krajowego) i w porównaniu do 2017 r. wzrosło o 3,2 mln Mg (+56,5%) [1]. Eksploatowanych było 150 złóż, w tym tylko z jednego złoża wydobycie wyniosło powyżej 0,5 mln Mg (Kołaczkowo I – 0,83 mln Mg). Większość z czynnych złóż (ponad 70%) nie przekracza wydobycia 50 tys. Mg/r. [1] i realizowana jest na podstawie uproszczonych koncesji starostów powiatowych.

Udział poszczególnych województw w zasobach przemysłowych piasków i żwirów przedstawiono na rys. 1. Z mapki wynika, że pod względem wielkości zasobów przemysłowych w rankingu województwo wielkopolskie zajmuje 5. miejsce, a województwo lubuskie – 7. miejsce. Najmniejsze zasoby z trzech analizowanych województw ma województwo kujawsko-pomorskie zajmujące 13. miejsce w kraju [4].

Zmiana uziarnienia złóż piasków i żwirów w skali kraju i w strefie środkowo-zachodniej

Parametrycznym wskaźnikiem jakości (uziarnienia) udokumentowanych i eksploatowanych zasobów żwirów i piasków jest określany w dokumentacjach geologicznych tzw. punkt piaskowy (PP) określający procentową zawartość w zasobach złoża frakcji piaskowej 0-2 mm.

<...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wydań wybranego czasopisma w wersji papierowej
  • Otrzymasz bezpłatny dostęp do wydań wybranego czasopisma w wersji online
  • Przeczytasz każdy artykuł dostępny w serwisie opublikowany na łamach „Magazynu Autostrady”, „Mosty”, „Kruszywa” i „Drogi Publiczne”
  • Otrzymasz dostęp do materiałów w „Katalogu realizacji” zawierającej najciekawsze realizacje drogowo-mostowe oraz wdrożenia w kopalniach odkrywkowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Zbigniew Tabor: Aby zarządzać drogami, potrzebna jest wizja

Z perspektywy Pańskiej długoletniej pracy na stanowisku dyrektora, jakie lekcje życiowe wyniósł Pan z tego doświadczenia i w jaki sposób wpłynęły one na Pana podejście do życia? Zbigniew Tabor: Przekonałem się, że sprawy techniczne, jakości robót, technologii oraz zagadnienia prawne związane z prawem zamówień publicznych, ustawą o drogach public...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.