Kształtowanie trwałości napowietrzonego i upłynnionego betonu samozagęszczalnego

Efektywność działania domieszki napowietrzającej jest wypadkową oddziaływania wielu czynników materiałowych, technologicznych itp. Zaleca się zwiększenie ilości domieszki napowietrzającej ponad zalecaną w przypadkach, gdy [2-5]:

  • cement: posiada zwiększoną powierzchnię właściwą,charakteryzuje się niską zawartością alkaliów,
  • mieszanka zawiera popioły lotne, a zwłaszcza gdy zawierają one więcej niedopalonego węgla,
  • kruszywo zawiera zwiększoną zawartość materiału bardzo drobnego lub gdy są stosowane zmielone barwniki,
  • temperatura betonu jest wysoka,
  • urabialność mieszanki jest niewielka,
  • woda zarobowa cechuje się wysoką twardością.

Uziarnienie cementu

Uziarnienie cementu, dodatków mineralnych, ich powierzchnia właściwa mają znaczenie poprzez wpływ na zawartość wody dostępnej do wytworzenia stabilnych pęcherzyków powietrza. Drobno zmielony cement o dużej powierzchni właściwej wymaga większej ilości wody w celu odpowiedniego napowietrzenia mieszanki. Z drugiej strony obecność cząstek drobnych, np. pyłu krzemionkowego, powoduje utrudnienie w wydostawaniu się pęcherzyków powietrznych z objętości mieszanki, co skutkuje zwiększeniem jej napowietrzenia. Wobec tego ustalenie optymalnej ilości domieszki napowietrzającej w przypadku mieszanek z drobnoziarnistymi dodatkami mineralnymi wymaga uprzednich badań doświadczalnych. Istotny z punktu widzenia końcowego efektu napowietrzenia oprócz ziarnienia jest także rodzaj dodatków mineralnych. W przypadku zastosowania dodatku mineralnego jako zamiennika części cementu obserwuje się obniżenie zawartości powietrza w mieszance betonowej w stosunku do mieszanki zawierającej wyłącznie cement portlandzki o zbliżonej urabialności.

Problem ten jasno formuł...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Zbigniew Tabor: Aby zarządzać drogami, potrzebna jest wizja

Z perspektywy Pańskiej długoletniej pracy na stanowisku dyrektora, jakie lekcje życiowe wyniósł Pan z tego doświadczenia i w jaki sposób wpłynęły one na Pana podejście do życia? Zbigniew Tabor: Przekonałem się, że sprawy techniczne, jakości robót, technologii oraz zagadnienia prawne związane z prawem zamówień publicznych, ustawą o drogach public...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.