13th Central European Congress on Concrete Engineering CCC

13-14 września br. w Hotelu Nosalowy Dwór w Zakopanem odbyła się kolejna, 13. edycja międzynarodowego kongresu CCC, czyli Central European Congress on Concrete Engineering. Organizatorem była polska grupa fib, której liderem jest prof. Wit Derkowski z Politechniki Krakowskiej. Funkcję operatora pełnił zespół infraTEAM, który dotychczas obsługiwał takie wydarzenia, jak infraBIM czy infraMOST.

Tradycja kongresów CCC rozpoczęła się w 2005 roku. Jest to cykl konferencji organizowany przez narodowe grupy fib z pięciu krajów Europy Środkowej: Austrii, Chorwacji, Czech, Polski i Węgier. Stanowią one forum dla inżynierów zajmujących się technologią betonu i konstrukcjami betonowymi w naszych sąsiednich krajach. We wcześniejszych edycjach poruszone zostały m.in. takie tematy: 2005, Graz (Austria) – beton zbrojony włóknami w praktyce; 2006, Hradec Kralove (Czechy) – konstrukcje betonowe dla sieci drogowej, 2007, Visegrad (Węgry) – innowacyjne materiały i technologie dla konstrukcji betonowych; 2008, Opatija (Chorwacja) – inżynieria betonu w rozwoju miast; 2009, Baden (Austria) – innowacyjna technologia betonu w praktyce; 2009, Mariánské Lazně (Czechy) – konstrukcje betonowe na potrzeby napraw i wzmacniania, 2011, Balatonfüred (Węgry) – innowacyjne materiały i technologie dla konstrukcji betonowych, 2012, Jeziora Plitwickie (Chorwacja) – trwałość konstrukcji betonowych, 2013, Wrocław (Polska) – konstrukcje betonowe w obszarach miejskich, 2014, Liberec (Czechy) – betonowe konstrukcje na czasy kryzysów gospodarczych, 2015, Hainburg (Austria) – innowacyjna technologia betonu w praktyce, 2017, Tokaj (Węgry) – innowacyjne materiały i technologie dla konstrukcji betonowych.

Polska edycja CCC 2022 Zakopane została zorganizowana po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią. Wszyscy byliśmy spragnieni bezpośrednich kontaktów i wreszcie mogliśmy się spotkać osobiście, i to w otoczeniu majestatycznych szczytów Tatr. Gdy w 2020 roku wspólnie z kolegami z sąsiednich krajów szukaliśmy tematyki na kolejny kongres CCC, to wszyscy zgodzili się, żeby głównym wątkiem stała się przyszłość i rola inżynierii betonu w odbudowie gospodarki Europy po pandemii. I do tej właśnie tematyki przygotowany został komunikat oraz zaproszenie do zgłaszania abstraktów.

Jeszcze na początku 2022 r. rzeczywiście wydawało nam się, że pandemia była największym kryzysem, jaki nas spotkał w Europie od momentu zakończenia II wojny światowej. Receptą na to miał być skok w przyszłość. Z krajowymi planami odbudowy po pandemii opracowany został pakiet Fit for 55, którego celem ma być osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2050. Związany z tym zielony ład (green deal) jest wyjątkowo ambitnym zadaniem. Szczególnie dla nas, inżynierów. I dlatego zdecydowaliśmy się, aby właśnie ten temat omówić w międzynarodowym gronie inżynierów podczas najnowszego kongresu CCC.

W międzyczasie pojawiła się jednak jeszcze jedna okoliczność, na którą absolutnie nie byliśmy przygotowani. I nie wiem, czy kiedykolwiek damy radę się przygotować. Znowu w Europie mamy wojnę. I to tuż za polską granicą w Ukrainie. A wiele z naszych rodzinnych domów stoi przecież tak bardzo blisko tej granicy. Zdecydowaliśmy się w Europie na ogromny wysiłek transformacji energetycznej, żeby w ciągu 30 lat osiągnąć zerową emisją CO2. A co się stanie, jeśli znacznie szybciej, być może nawet w ciągu 5-10 lat, nasze betonowe domy będą wyglądać jak ruiny w Ukrainie? Co zostanie z naszych ambitnych planów, gdy Europę Centralną znów rozjadą czołgi? Smutna to refleksja, ale przecież my Polacy mamy ogromne pokłady wiary i nadziei. To pomogło nam przetrwać wiele wojen i okupacji ze strony ogromnych imperiów, które kiedyś mieniły się wiecznymi. Zło i przemoc zawsze przegrywają i bardzo mocno w to wierzę! Kongresy CCC mają wyjątkowo międzynarodowy charakter. Nie inaczej było i w tej polskiej edycji. W wydarzeniu wzięło udział 130 uczestników, przy czym ponad połowa z nich reprezentowała kilkanaście krajów świata. Oczywiście najliczniejszą grupę stanowili nasi przyjaciele z regionu, czyli Czesi, Węgrzy i Austriacy. Ale nie zabrakło gości z bardziej odległych zakątków świata, jak: Jordania, Pakistan, Palestyna czy Wietnam.

Uczestnicy mogli zapoznać się z wiedzą zawartą w 53 referatach. Większość z nich została wygłoszona na sześciu sesjach tematycznych. Kolejno były to:

1) Keynote lectures,

2) Concrete and sustainable construction,

3) Green solutions for concrete engineering,

4) Concrete for roads, railways, bridges, and tunnels,

5) Prefabrication and digital technologies,

6) Other topics.

Decyzją Komitetu Naukowego 15 referatów zostało przeznaczonych do specjalnej sesji plakatowej. Była ona zorganizowana w strefie wystawienniczej, w której można było dodatkowo zapoznać się z ofertą partnerów konferencji.

W trakcie wydarzenia zorganizowany został tradycyjny konkurs na najlepszy poster i prezentację. Członkowie Komitetu Naukowego oceniali treść referatu, jakość prezentacji oraz oprawę graficzną. Nagrodę za najlepszy poster otrzymał węgierski zespół w składzie Ahmed Seyam, György L. Balázs (Budapest University of Technology and Economics) z referatem zatytułowanym A Review in Technologies, definitions and Mechanical Properties of Ultra High Performance Concrete (UHPC). Natomiast nagrodę za najlepszą prezentacją otrzymał Marek Velešík z Brno University of Technology (Czechy). Tytuł referatu to Joints between precast segments of slender bridge structures.

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom i autorom za wysiłek przy tworzeniu referatów, prezentacji i posterów. Podziękowania należą się też wielu instytucjom, uczelniom i stowarzyszeniom za patronat honorowy lub wsparcie kongresu CCC. Szczególnie dotyczy to trzech partnerów platynowych, czyli Stowarzyszenia Producentów Cementu, Cemex i Lafarge.

Szczegółowe informacje na temat CCC 2022 Zakopane oraz materiały archiwalne znaleźć można na stronie internetowej https://ccc2022zakopane.pl/.

prof. dr hab. inż. Marek Salamak, Politechnika Śląska

Wywiady

Katarzyna Węgrzyn-Madeja: Projektując obiekty mostowe, należy patrzeć perspektywicznie

Katarzyna Węgrzyn-Madeja, Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie, w rozmowie z redakcją czasopisma „Mosty” opowiada o wyzwaniach procesu projektowego, innowacjach i trosce o optymalizację kosztów. Omawia różnorodne aspekty procesu projektowego i wykonawczego, wskazując na trudności oraz innowacje stosowane w branży. Porusza także kwestie ...

Relacje

Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.