Stabilizacja i poziomowanie płyt betonowych metodą iniekcji – innowacyjna naprawa nawierzchni betonowych

Podjęcie działań naprawczych na wczesnym etapie pozwala w większości przypadków na naprawę płyt betonowych bez konieczności ich rozbiórki i wymiany na nowe elementy.

W przypadku stwierdzenia rys, pęknięć czy osiadania należy jak najszybciej zastosować technologię naprawy polegającą na stabilizacji lub poziomowaniu płyt metodą iniekcji geopolimerowej.

Zagraniczne wytyczne [1] zalecają wykonanie takiej stabilizacji, gdy przemieszczenie pionowe nie przekracza 10 mm, krajowe wytyczne w tym zakresie są aktualnie tworzone zarówno dla dróg krajowych [2], jak i samorządowych [3].

Z praktyki wynika, że do stabilizacji i unoszenia płyt należy stosować dwuskładnikową żywicę silikatową, która należy do grupy tzw. geopolimerów o niskiej rozprężliwości. Parametr rozprężliwości charakteryzuje, w jakim stopniu, w trakcie reakcji, geopolimer zwiększa swoją objętość. Żywica silikatowa, w warunkach normalnego ciśnienia atmosferycznego, charakteryzuje się rozprężliwością wynoszącą ok. 1:1,4, gdy np. rozprężliwość twardej pianki poliuretanowej sięga 1:20, czyli zwiększa ona oryginalną objętość 20-krotnie. Zastosowanie geopolimeru o niskiej rozprężliwości pozwala dokładniej kontrolować proces stabilizacji i unikać nadmiernego uniesienia płyty (w tym również płyt sąsiednich) w stosunku do niwelety jezdni.

Proces stabilizacji rozpoczyna się od wywiercenia otworów w płycie betonowej (fot. 1). Sposób wiercenia oraz rozmieszczenie otworów są określone przez wytyczne [1]. Następnie żywica w stanie ciekłym jest wtłaczana pod odpowiednim ciśnieniem poprzez specjalny aplikator (tzw. packer) pod betonową płytę nawierzchni (rys. 1). Po wypełnieniu pustych lub osłabionych przestrzeni, tzw. kawern, żywica twardnieje w wyniku reakcji polimeryzacji składników. Wytw...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Katarzyna Węgrzyn-Madeja: Projektując obiekty mostowe, należy patrzeć perspektywicznie

Jakie technologie lub innowacje są wykorzystywane w ramach zadania „Przebudowa (budowa) mostu w ciągu DW 993 na potoku Bednarka w m. Bednarka”? Katarzyna Węgrzyn-Madeja: Zabrzmi to nudno, ale jesteśmy zwolennikami sprawdzonych i praktykowanych u nas w zarządzie technologii. W przypadku obiektu na potoku Bednarka również zastosowaliśmy sprawdzone...

Relacje

Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.