Mosty w dobie populizmu

W artykule O sztuce projektowania mostów [2] i wcześniej w wygłoszonym referacie Miejskie Obiekty Mostowe – Wprowadzenie [1] wyraziłem, chyba powszechnie uznawany za słuszny, pogląd, że w życiu jesteśmy zobowiązani do racjonalnego postępowania, a wyróżnikami naszej działalności zawodowej powinny być wiedza, odpowiedzialność i inteligencja rozumiana jako umiejętność przewidywania skutków podejmowanych działań, gdyż dla społeczeństwa pełnimy funkcję służebną, uwzględniając jedynie jego zasobność i standardy życia.

Jak wiadomo, budując mosty, zaspokajamy potrzeby gospodarcze, społeczne, kulturalne. Dlatego, między innymi, powinny być one poprawne pod względem zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych, materiałowych, technologicznych, zrealizowane przy rozsądnych nakładach finansowych, spełniające wymagania bezpieczeństwa, przyjazne dla użytkowników, spełniające wymagania ochrony krajobrazu i środowiska naturalnego, trwałe i łatwe w utrzymaniu przy minimalnych kosztach. Jedną z możliwych propozycji ideowo akceptowalnego, według mnie, postępowania w procesie projektowania nowego obiektu mostowego lub przebudowy (remontu) istniejącego przedstawiłem schematycznie na rys. 1 i 2 [1, 2] po lewej stronie.

rys. 1.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Jerzy Graboś: Gwarantem sukcesu jest wzajemne zaufanie i szacunek

Jerzy Graboś, Prezes Dyrektor Generalny Przedsiębiorstwa Produkcji Kruszywa i Usług Geologicznych KRUSZGEO SA w Rzeszowie, jest związany ze spółką nieprzerwanie od 1985 r. Z okazji 65-lecia przedsiębiorstwa na rynku w rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” odpowiada na pytania dot. zmian zachodzących w firmie na przestrzeni tych wszystkich la...

Relacje

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.