Mosty w dobie populizmu

W artykule O sztuce projektowania mostów [2] i wcześniej w wygłoszonym referacie Miejskie Obiekty Mostowe – Wprowadzenie [1] wyraziłem, chyba powszechnie uznawany za słuszny, pogląd, że w życiu jesteśmy zobowiązani do racjonalnego postępowania, a wyróżnikami naszej działalności zawodowej powinny być wiedza, odpowiedzialność i inteligencja rozumiana jako umiejętność przewidywania skutków podejmowanych działań, gdyż dla społeczeństwa pełnimy funkcję służebną, uwzględniając jedynie jego zasobność i standardy życia.

Jak wiadomo, budując mosty, zaspokajamy potrzeby gospodarcze, społeczne, kulturalne. Dlatego, między innymi, powinny być one poprawne pod względem zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych, materiałowych, technologicznych, zrealizowane przy rozsądnych nakładach finansowych, spełniające wymagania bezpieczeństwa, przyjazne dla użytkowników, spełniające wymagania ochrony krajobrazu i środowiska naturalnego, trwałe i łatwe w utrzymaniu przy minimalnych kosztach. Jedną z możliwych propozycji ideowo akceptowalnego, według mnie, postępowania w procesie projektowania nowego obiektu mostowego lub przebudowy (remontu) istniejącego przedstawiłem schematycznie na rys. 1 i 2 [1, 2] po lewej stronie.

rys. 1.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Zbigniew Tabor: Aby zarządzać drogami, potrzebna jest wizja

Zbigniew Tabor, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach, w wywiadzie z redakcją „Magazynu Autostrady” podzielił się refleksjami na temat swojej 25-letniej kariery oraz ewolucji branży drogowej w Polsce. Jego osiągnięcia, takie jak budowa nowoczesnego zarządu dróg oraz wdrożenie Wytycznych Technicznych ZDW, stały się fundamentem rozwoju i...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.