Wyzwania prawne związane ze wzrostem cen i kosztów w inwestycjach drogowych

W materiale opisano kwestie związane ze wzrostem cen i kosztów podczas realizacji inwestycji drogowych, które mają istotny wpływ na koligacje pomiędzy zamawiającymi a wykonawcami, stawiając przed nimi wyzwania dotyczące stosowania zawartych w umowach klauzul waloryzacyjnych oraz dochodzenia ewentualnych roszczeń w postępowaniach sądowych.

Wzrost cen materiałów i innych kosztów realizacji inwestycji budowlanych, w szczególności drogowych, obserwowany od 2015 roku stawia przed wykonawcami oraz zamawiającymi liczne wyzwania. Według wyliczeń niektórych ekspertów średni wzrost kosztów realizacji tego rodzaju inwestycji w latach 2016-2018 wyniósł około 37%.

W ocenie prawników istnieją argumenty za twierdzeniem, że skala i dynamika notowanego w ostatnich latach wzrostu cen i kosztów mają cechy charakterystyczne dla nadzwyczajnej (nieprzewidywalnej) zmiany stosunków, co może uzasadniać żądanie podwyższenia wynagrodzenia na podstawie przepisów kodeksu cywilnego. Nie ulega wątpliwości, że wzrost ten jest szczególnie dotkliwy dla sektora drogowego, zwłaszcza w odniesieniu do realizacji odcinków autostrad i dróg szybkiego ruchu.

Skutki wzrostu cen

Obecna sytuacja rynkowa jest porównywana do wzrostu cen, jaki odnotowano podczas realizacji inwestycji przed Euro 2012. Eksperci zwracają jednak uwagę, że o ile wzrost cen w tamtym okresie dotyczył jedynie wąskiej grupy materiałów (przede wszystkim: asfaltu, paliwa oraz kruszyw), o tyle notowany obecnie wzrost cen obejmuje zarówno szeroki asortyment materiałów, jak i koszty: robocizny, sprzętu oraz wynagrodzenie podwykonawców. W konsekwencji może stać się znacznie bardziej dotkliwy dla branży budowalnej, niż miało to miejsce przed Euro 2012.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Kamila Czaja: Zero tolerance for non-compliance

1 czerwca 2023 r. Kamila Czaja objęła stanowisko Dyrektor Generalnej Volvo Maszyny Budowlane Polska. Jej współpraca z Volvo Construction Equipment trwa od 2010 r. Przez ostatnie lata pracowała w Belgii i Szwecji na stanowiskach związanych z: zarządzaniem systemami produkcji, jakością, bezpieczeństwem, planowaniem sprzedaży i produkcji oraz lean ...

Relacje

Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.