Nawierzchnia przepuszczalna inwestycją w przyszłość

Koncepcja „miasta-gąbki”

W koncepcji „miasta-gąbki”, zmierzając do uzyskania odporności na zagrożenia związane z opadami nawalnymi i wysoką temperaturą w lecie, proponowane rozwiązania mogą działać jak „gąbka”, akumulując wody deszczowe i oddając wilgoć w czasie suszy, a także redukując miejskie wyspy ciepła, ponieważ powierzchnie perforowane są chłodniejsze.

Jednym z rozwiązań w tej koncepcji jest budowa nowych i rekonstrukcja starych nawierzchni w technologii nawierzchni przepuszczalnych dla wody. Jest to innowacyjne rozwiązanie, które wpisuje się w regulacje nowej Ustawy Prawo wodne, że woda opadowa nie jest ściekiem. Takie podejście wpływa na zwiększenie zasobów wód gruntowych i zachowanie równowagi w środowisku naturalnym. Im mniej powierzchni nieprzepuszczalnych, tym mniej wody opadowej gwałtownie spływa do kanalizacji i do rzek, bez tracenia zasobów niezbędnych do funkcjonowania przyrody. Nawierzchnia przepuszczalna pozwala na przesiąkanie wody deszczowej do gruntu, co powoduje uzupełnienie wód gruntowych, zamiast gwałtownego przemieszczania się z powierzchni chodnika do pobliskich zbiorników wodnych. Dodatkowo nawierzchnia przepuszczalna zabezpiecza przed gwałtownym przyborem wód w rzekach po obfitych opadach i po wiosennych roztopach.

Optymalizacja konstrukcji nawierzchni przepuszczalnej

Rys. 2a. Nawierzchnia z betonu cementowego przepuszczalnego na panelach dla porównania na podbudowie z kruszywa: ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Kamila Czaja: Zero tolerance for non-compliance

Jakie są priorytety firmy w obszarze zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska naturalnego? Czy firma planuje podejmować konkretne działania w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej? Kamila Czaja: Jako firma zdecydowaliśmy się zobowiązać do przestrzegania Porozumienia Paryskiego (Paris Agreement), tj. międzynarodowego traktatu dotyczącego ...

Relacje

Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.