Historia i właściwości nawierzchni betonowej z ubiegłego wieku

Powtórne wykorzystanie kruszywa z recyklingu

Kruszywo z recyklingu w mieszance betonowej

Naturalnymi kruszywami mineralnymi nazywamy naturalne kruszywa łamane otrzymywane z urabiania i mechanicznej przeróbki kamieni budowlanych i drogowych oraz kruszywa naturalne żwirowo-piaskowe. Piasek i żwir, glina oraz pokruszone skały były wykorzystywane w budownictwie już przed średniowieczem, a do konstrukcji dróg stosowano naturalne surowce budowlane, w tym kruszywa [21].

Obecnie na świecie odnotowuje się ciągły wzrost zużycia kruszyw naturalnych. Coraz większe zapotrzebowanie na ten materiał powoduje ludzką ingerencję w środowisko naturalne w celu jego pozyskania. Największe zapotrzebowanie jest w budownictwie, gdzie kruszywa mineralne są podstawowym surowcem do produkcji betonu, który jest materiałem konstrukcyjnym naszych czasów [22]. Wierzymy, że możemy korzystać z zasobów naturalnych ziemi bez żadnych konsekwencji. Jednak możemy być w błędzie. Tam, gdzie jest to możliwe, powinniśmy zastąpić kruszywa mineralne kruszywami z surowców alternatywnych.

W krajach Europy Zachodniej, Japonii i USA odzysk materiałów z rozbiórek sięga poziomu 90%, a proces wykorzystania gruzu betonowego jako kruszywa do betonu jest skrupulatnie badany i praktykowany od wielu lat. W Holandii przepisy dopuszczają zastąpienie mineralnego kruszywa grubego kruszywem wtórnym w ilości do 20% bez nanoszenia poprawek w projekcie konstrukcji. Przy stosowaniu większej ilości kruszywa recyklingowego należy wykonać szczegółowe badania właściwości betonu [23].

Norma PN-EN 12620 Kruszywa do betonu [24] wyróżnia trzy kategorie kruszywa stosowanego do betonu, wśród których znajdują się kruszywa pochodzące z recyklingu. Jednak nie podaje, jak stosować te kruszywa. W 2008 r. poprawka do normy wprowadziła kategorie dla kruszywa grubego pochodzącego z recyklingu w oparciu o udział [22]:

  • niezwiązanego kamienia (Ru),
  • gruzu betonowego (Rc),
  • gruzu z elementów murowych (Rb),
  • materiałów bitumicznych (Ra),
  • szkła (Rg),
  • niestabilnego materiału (FL),
  • oraz innych składników (X).

RILEM Międzynarodowa unia laboratoriów i ekspertów Materiałów systemów i konstrukcji budowlanych wyróżnia 3 rodzaje kruszyw z recyklingu [25] (tab. 13):

– RCAC I – materiał pochodzący z elementów murowych,

– RCAC II – materiał pochodzący z elementów betonowych,

– RCAC III – materiał stanowiący mieszaninę co najmniej 80% kruszywa naturalnego oraz maksymalnie 20% kruszywa z recyklingu.

Cecha kruszywaRCAC IRCAC IIRCAC III
Minimalna gęstość w stanie suchym [kg/dm3]1,5002,0002,400
Maksymalna nasiąkliwość wagowa [%]20103
Maksymalna zawartość materiału o gęstości < 2,200 kg/dm3 [%]-+1010
Maksymalna zawartość materiału o gęstości < 1,800 kg/dm3 [%]1011
Maksymalna zawartość materiału o gęstości < 1,000 kg/dm3 [%]10,50,5
Maksymalna zawartość materiałów obcych [%]511
Maksymalna zawartość metali [%]111
Maksymalna zawartość zanieczyszczeń organicznych [%]10,50,5
Maksymalna zawartość ziaren < 0,063 mm [%]322
Maksymalna zawartość ziaren < 4 mm [%]555
Maksymalna zawartość siarczanów rozpuszczalnych wyrażona jako SO3 [%]111
Tab. 13. Rodzaje kruszyw z recyklingu wg RILEM

Galeria

Wywiady

Kamila Czaja: Zero tolerance for non-compliance

Jakie są priorytety firmy w obszarze zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska naturalnego? Czy firma planuje podejmować konkretne działania w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej? Kamila Czaja: Jako firma zdecydowaliśmy się zobowiązać do przestrzegania Porozumienia Paryskiego (Paris Agreement), tj. międzynarodowego traktatu dotyczącego ...

Relacje

Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.