Wybrane praktyczne problemy zarządzania odkrywkową eksploatacją złóż kopalin. Najważniejsze problemy planowania i projektowania, przygotowania, realizacji oraz monitorowania procesów w górnictwie odkrywkowym

Oceny stanu zagrożeń w procesie górniczym

Podstawą skutecznego postępowania z ryzykiem w procesie górniczym jest prawidłowe poznanie oraz zrozumienie źródeł i przyczyn potencjalnych zagrożeń, które mogą doprowadzić do sytuacji krytycznych w procesie wydobycia. Duże znaczenie ma przy tym znajomość dotychczasowych dobrych i złych praktyk. Oceny ryzyka wystąpienia zagrożeń w zakładzie górniczym powinny się opierać na informacjach wiarygodnych i najlepiej zweryfikowanych w dotychczasowej praktyce. Dotyczy to zwłaszcza danych przyjmowanych do obliczeń stateczności zboczy i wielkości potencjalnego dopływu wód.

Do kumulacji ryzyka zagrożeń mogą prowadzić nieprawidłowe rozpoznanie, udokumentowanie oraz nieprawidłowe wykorzystanie informacji z wcześniejszych podobnych zagrożeń.

Jeżeli zakład górniczy nie dysponuje własnymi specjalistami o odpowiednich kwalifikacjach i środkami technicznymi do rozpoznawania zagrożeń [17] (art. 117 pkt 1), to zarządzanie ryzykiem zagrożeń powinien zlecić odpowiednio wyspecjalizowanemu podmiotowi zewnętrznemu. Z wieloletnich doświadczeń autora w postępowaniach z zagrożeniami naturalnymi nabytych w rzeczywistych sytuacjach awaryjnych i krytycznych wynika, że eksperci zewnętrzni w takich sytuacjach niekiedy jednak zawodzą pod względem sprawności współpracy, terminowości wykonywania zadań i jakości dostarczanych ocen. Dlatego przy planowaniu wsparcia zewnętrznego bardzo ważne jest precyzyjne uregulowanie kwestii wymaganych kompetencji, zakresu współpracy i odpowiedzialności ekspertów za skutki ich błędów. Przedsiębiorca powinien zapewnić sobie wyraźnie w umowach możliwość skutecznego egzekwowania obiektywności i terminowości ekspertyz, zwłaszcza w sytuacjach krytycznych, wymagających niezwłocznych działań.

Wywiady

Kamila Czaja: Zero tolerance for non-compliance

Jakie są priorytety firmy w obszarze zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska naturalnego? Czy firma planuje podejmować konkretne działania w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej? Kamila Czaja: Jako firma zdecydowaliśmy się zobowiązać do przestrzegania Porozumienia Paryskiego (Paris Agreement), tj. międzynarodowego traktatu dotyczącego ...

Relacje

Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.