Projekt INZNAK – aktywne znaki drogowe

W Politechnice Gdańskiej na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie i dwiema firmami z województwa pomorskiego (Siled Sp. z o.o. i Microsystems Sp. z o.o.) od 2017 r. realizowany jest projekt badawczy pt. „INZNAK – inteligentne znaki drogowe do adaptacyjnego sterowania ruchem pojazdów, komunikujące się w technologii V2X”. Projekt jest dofinansowywany przez NCBR w ramach programu „Projekty aplikacyjne” POIR 4.1.4 (nr POIR.04.01.04-00-0089/16).

Opracowywany inteligentny znak drogowy komunikuje prędkość obliczoną z uwzględnieniem informacji otrzymywanych z ciągu podobnych znaków o zmiennej treści, rozmieszczonych wzdłuż odcinka autostrady, połączonych ze sobą za pośrednictwem sieci bezprzewodowej, opcjonalnie z możliwością wykorzystania zdalnego zarządzania tym systemem. Szczególną cechą znaków drogowych jest możliwość ich działania autonomicznego, gdyż komunikowane przez znaki ograniczenie prędkości jest wynikiem dokonywanych przez nie pomiarów ruchu drogowego. Zalecana prędkość jazdy jest komunikowana poprzez jej wyświetlanie na znaku o zmiennej treści, jak również jest przekazywana bezprzewodowo do pojazdów wyposażonych w interfejs V2X (interfejs do systemu komunikacji elektronicznej: pojazd-infrastruktura). Schemat ilustrujący sposób komunikowania się inteligentnych znaków przedstawiono na rys. 1.

Rozwój konstrukcji aktywnych znaków drogowych wymaga rozwiązywania szeregu problemów badawczych i technicznych, takich jak:

  • efektywne i niezależne od warunków pogodowych szacowanie parametrów ruchu,
  • metoda obliczania zalecanych prędkości dla różnych sytuacji drogowych z uwzględnieniem topologii drogi,
  • budowa niezawodnej sieci bezprzewodowej,
  • badanie innowacyjnych wyświetlaczy i autonomicznych urządzeń ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Kamila Czaja: Zero tolerance for non-compliance

1 czerwca 2023 r. Kamila Czaja objęła stanowisko Dyrektor Generalnej Volvo Maszyny Budowlane Polska. Jej współpraca z Volvo Construction Equipment trwa od 2010 r. Przez ostatnie lata pracowała w Belgii i Szwecji na stanowiskach związanych z: zarządzaniem systemami produkcji, jakością, bezpieczeństwem, planowaniem sprzedaży i produkcji oraz lean ...

Relacje

Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.