Pierwszy na świecie obiekt mostowy wykonany z recyklowanych łopat turbin wiatrowych

Wykorzystanie opadów kompozytowych w produkcji cementu

Dzisiaj główną technologią recyklingu opadów kompozytowych jest wykorzystanie ich w produkcji cementu. To proces, w którym surowce do produkcji cementu częściowo zastęuje się zmielonym materiałem kompozytowym, stosowanym jako paliwo. Dzięki temu znacząco ogranicza się proces emisji CO2 w produkcji cementu. Możliwa jest redukcja nawet o 16 proc., jeżeli zmielone kompozyty będą stanowić 75 proc. paliwa do produkcji cementu. Poza recyklingiem poprzez spalanie w produkcji cementu opracowuje się alternatywne technologie ponownego wykorzystania kompozytów, np.: recykling mechaniczny, solwoliza i piroliza. Technologie odzyskiwania surowców poprzez poddawanie kompozytów procesom chemicznym (np. otrzymywanie granulatów do wykorzystania w budownictwie) i pirolizie (odzyskiwanie włókien do ponownego wykorzystania w produkcji np. betonu) są jeszcze na wczesnym etapie rozwoju. Jednakże wg raportu WindEurope [1] niezbędne są dalsze prace badawczo-rozwoje, by doprowadzić do opracowania innych metod recyklingu łopat kompozytowych, przede wszystkim umożliwiających ich ponowne wykorzystanie.

Rys. 3. Koncepcja kładki opracowana w ramach projektu Re-Wind [11]

Najbardziej pożądanym obecnie rozwiązaniem problemu recyklingu łopat są działania mające na celu przedłużenie żywotności łopat. A tym samym, do czasu opracowania skutecznych i bardziej efektywnych środowiskowo metod recyklingu...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Komentarz firmy

inż. Wojciech Wilczyński,
Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Anmet

Firma Anmet istnieje na rynku od 25 lat. Przez ten czas wyrobiła sobie markę rzetelnego partnera dla firm z Polski i Niemiec w zakresie dostarczania rozwiązań recyklingowych metali. Od 2019 r. firma rozpoczęła współpracę z GP Renewables w zakresie dalszego rozwoju, wsparcia know-how oraz tworzenia nowych relacji biznesowych, ponadto przy współpracy z partnerem niemieckim stworzyli markę Wings For Living, która zajmuje się promocją oraz dystrybucją architektury ze śmigieł na świat. Współpraca ta została nagrodzona 1. miejscem w konkursie Polsko-Niemieckiej Izby Gospodarczej 2021.
Od 7 lat firma podejmuje się kompleksowych działań w zakresie recyklingu śmigieł – od klasycznie rozumianego końca życia śmigła, czyli momentu demontażu, w tym celu opracowano m.in. własne sposoby bezemisyjnego cięcia śmigieł w terenie. Przedstawiciele firmy są w stanie wycinać precyzyjnie elementy, które następnie poddają ostatecznej obróbce w zakładzie przy pomocy piły zaprojektowanej i zbudowanej w całości przez inżynierów z Anmet. Dostrzegając ogromny potencjał wytrzymałościowy drzemiący w śmigłach, Anmet zdecydował się na produkcję szeroko rozumianych konstrukcji inżynieryjnych, takich jak: kładki, pomosty, bloki geotechniczne czy wiaty i przystanki. Wśród produktów firmy powstałych z recyklingu można także wyróżnić meble zewnętrzne, które z jednej strony charakteryzują się bardzo wysoką odpornością na warunki środowiskowe, a z drugiej – przedstawiają niezwykły, organiczny design.
W październiku 2021 r. firma zainstalowała pierwszą na świecie kładkę opartą konstrukcyjnie na śmigle turbiny wiatrowej w miejscowości Szprotawa. Kładka została otwarta 5 stycznia 2022 r. Jest to zwieńczenie 3 lat prac i badań. Zarówno kładka, jak i wiele innych konstrukcji i architektury ze śmigieł znajdują się już w ofercie komercyjnej firmy.

Wywiady

Kamila Czaja: Zero tolerance for non-compliance

Jakie są priorytety firmy w obszarze zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska naturalnego? Czy firma planuje podejmować konkretne działania w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej? Kamila Czaja: Jako firma zdecydowaliśmy się zobowiązać do przestrzegania Porozumienia Paryskiego (Paris Agreement), tj. międzynarodowego traktatu dotyczącego ...

Relacje

Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.