„Mosty – budowa, wzmacnianie, przebudowa”

6-7 czerwca br. odbyło się Seminarium „Mosty. Budowa, wzmacnianie, przebudowa” zorganizowane przez Oddział Wielkopolski ZMRP przy współpracy firm DWD Service i SMP Projektanci. Wydarzenie to które jest kontynuacją dotychczasowych 30-stu seminariów, których współorganizatorem był Oddział Wlkp. ZMRP.

W seminarium wzięło udział około 200 uczestników z całego kraju, reprezentujących wszystkie środowiska zawodowe: pracownicy naukowi, projektanci, przedstawiciele firm wykonawczych, administracji państwowej i samorządowej zajmujących się budową i utrzymaniem mostów, a także przedstawiciele producentów i dystrybutorów materiałów i sprzętu do budowy i utrzymania mostów. Wygłoszono 24 referaty. W czasie trwania Seminarium wręczono nagrody ZMRP, za wybitne osiągnięcia mostowe.

Podczas seminarium prezentowano różnorodne tematy związane z budową, wzmacnianiem i modernizacją mostów. Pierwszy dzień rozpoczął się od prelekcji Piotra Boruckiego i Grzegorza Byrki na temat drogi ekspresowej S3 Legnica – Lubawka oraz zastosowania nowego systemu PERI VIL przy konstrukcjach nasuwanych podłużnie. Następnie, Piotr Wawrzycki, Agnieszka Mejer, Piotr Śliwa, Jakub Konkiewicz i Patryk Jaworski omówili wiadukt kolejowy M.01 na stacji Warszawa Zachodnia.

W programie znalazły się również prezentacje dotyczące innych interesujących projektów. Krzysztof Żółtowski oraz Przemysław Kalitowski przedstawili doświadczenia z realizacji kładki nad Kanałem Praskim w Warszawie, omawiając analizy teoretyczne i eksperymentalne. Mirosław Ilski poruszył temat hydrofobizacji, ukazując jej wady, zalety oraz metody kontroli efektywności.

Prof. Arkadiusz Madaj omówił błędy popełniane przy naprawach mostowych konstrukcji betonowych, a prof. Adam Wysokowski przedstawił wpływ stanu technicznego i poziomu utrzymania urządzeń dylatacyjnych na trwałość łożysk i elementów podpór mostowych.

Drugi dzień seminarium przyniósł kolejne ciekawe prezentacje. Marek Copija przedstawił wpływ obciążenia parciem gruntu na kształtowanie obiektów zintegrowanych. Błażej Tyburski, Krzysztof Pokorski oraz Łukasz Szuba omówili zastosowanie modelowania BIM dla elementów budownictwa infrastrukturalnego na przykładzie projektu konstrukcji oporowej MO-6 w ciągu drogi ekspresowej S7 Kraków-Rabka Zdrój.

Nie zabrakło również praktycznych przykładów. Sebastian Nowak i Bartłomiej Zarychta przedstawili wykorzystanie metody nasuwania podłużnego w realizacji ustrojów nośnych betonowych i stalowych na przykładzie obiektów w Koluszkach i Lublinie. Paweł Różyło oraz Kamil Karpiała omówili realizację stropów żelbetowych w tunelu pod cieśniną Świna w Świnoujściu z wykorzystaniem systemów PERI VST i HD 200.

Wiele prezentacji skupiało się na tematach związanych z projektowaniem, analizą i naprawami mostów. Łukasz Wieczorek, Piotr Zieliński oraz Jakub Taszarek omówili zagadnienia projektowania geotechnicznego tuneli i tuneli otwartych z zastosowaniem technologii żelbetowych ścian szczelinowych.

W ramach seminarium odbył się także panel dyskusyjny, poświęcony zagadnieniu ustalania tzw. nośności użytkowej drogowych obiektów inżynierskich. Wprowadzenie do dyskusji były referaty wygłoszone przez prof. J. Rymszę oraz prof. T. Siwowskiego. Mediatorami w dyskusji byli m.in. K. Żuchowicz – dyrektor GDDKiA oraz przedstawicielka Ministerstwa Infrastruktury.

Seminarium „Mosty – budowa, wzmacnianie, przebudowa” stanowi ważne wydarzenie dla branży mostowej, prezentując najnowsze osiągnięcia, metody i wyzwania związane z projektowaniem, budową oraz utrzymaniem mostów. Dyskusje i prezentacje dały możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń między ekspertami i praktykami w dziedzinie.

Autor: Arkadiusz Madaj, Joanna Glapińska-Goj

Wywiady

Kamila Czaja: Zero tolerance for non-compliance

1 czerwca 2023 r. Kamila Czaja objęła stanowisko Dyrektor Generalnej Volvo Maszyny Budowlane Polska. Jej współpraca z Volvo Construction Equipment trwa od 2010 r. Przez ostatnie lata pracowała w Belgii i Szwecji na stanowiskach związanych z: zarządzaniem systemami produkcji, jakością, bezpieczeństwem, planowaniem sprzedaży i produkcji oraz lean ...

Relacje

Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.