2. Konferencja Współczesna Geologia Samorządowa (2. WGS)

2. Konferencja Współczesna Geologia Samorządowa (2. WGS), zorganizowana przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, odbyła się w dniach 4-6 października 2023 roku w Jastrzębiej Górze. Przygotowana została przez Zakład Geologii Środowiskowej w ramach projektu „Geologia Samorządowa serwis informacyjno-edukacyjny PIG-PIB w zakresie geologii, górnictwa, ochrony środowiska, administracji i przepisów prawa” (finansowanego z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki i Wodnej). Konferencja zgromadziła ponad 420 osób reprezentujących różne środowiska, w tym: powiatową i wojewódzką administrację geologiczną, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych, Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych, Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Wyższy Urząd Górniczy, okręgowe urzędy górnicze, a także licznych przedstawicieli przedsiębiorców branży geologicznej i górniczej.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym przez: Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Annę Moskwę – Minister Klimatu i Środowiska oraz Andrzeja Adamczyka – Ministra Infrastruktury, a także przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego, Marszałka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Wojewodę Pomorskiego, Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie iPolskie Stowarzyszenie Geologów Górniczych. Patronatów udzieli również: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział w Kielcach, Stowarzyszenie Hydrogeologów Polskich, Polski Związek Producentów Kruszyw, firma Stellarium, Polskie Zrzeszenie Wykonawców Badań Podłoża Gruntowego oraz „Poltegor – Instytut” Instytut Górnictwa Odkrywkowego.

W trakcie trzydniowej konferencji zgromadziło się szerokie grono ekspertów, zarówno z sektora publicznego, jak prywatnego.

Uroczystego otwarcia 2. Konferencji Współczesna Geologia Samorządowa dokonał dr. Piotr Dziadzio, Główny Geolog Kraju, Wiceminister Klimatu i Środowiska oraz Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa. W swoim wystąpieniu podkreślił wagę współpracy, zaznaczając że wszystkie elementy środowiska naturalnego są od siebie współzależne i nie można ich rozpatrywać pojedynczo, bez uwzględniania pozostałych.

„Z tego powodu niezmiernie ważne jest, że dzisiaj będziemy rozmawiać o funkcjonowaniu geologii i górnictwa wspólnie z przedstawicielami wszystkich organów mających z nimi pośredni i bezpośredni związek. Są wśród nas przedstawiciele nadzoru górniczego, PGW WP, GDOŚ, DGLP, przedstawiciele świata nauki oraz przedsiębiorcy”- podkreślił.

W ramach 2. WGS zaprezentowano 25 referatów i odbyło się 5 paneli dyskusyjnych, które poruszały różnorodne aspekty związane z pracą w administracji geologicznej.

Program pierwszego dnia konferencji stanowiły przede wszystkim referaty zaproszonych gości związane z wprowadzonymi zmianami przepisów prawa geologicznego i górniczego oraz koniecznością współpracy przedstawicieli różnych branży geologicznych i górniczych. Ponadto wygłoszony został referat dotyczący osuwisk na klifach Bałtyku, będący wstępem do sesji terenowej, w trakcie której uczestnicy mogli zapoznać się z problemem osuwisk oraz ze sposobami zabezpieczania osuwających zboczy.

Drugiego dnia wydarzenia omówione zostały zagadnienia związane z uwarunkowaniami formalnymi odkrywkowej eksploatacji zawodnionego złoża, gospodarowaniem wodami w aspekcie funkcjonowania odkrywkowych zakładów górniczych oraz likwidacją zakładów górniczych w odniesieniu do warunków środowiskowych.

Trzeci dzień poświęcony był tematyce ochrony wód podziemnych w odniesieniu do ich eksploatacji oraz realnych potrzeb użytkowników w zakresie informacji geologicznej.

2. Konferencja Współczesna Geologia Samorządowa to wydarzenie, które może mieć ogromne znaczenie dla geologów, górników, przedstawicieli administracji geologicznej i wszystkich zaangażowanych w dziedzinę ochrony środowiska naturalnego. Uczestnicy konferencji mieli okazję nie tylko do wymiany poglądów i wiedzy, ale przede wszystkim do zacieśnienia współpracy między sobą i reprezentowanymi środowiskami. Niezmiernie cenna była atmosfera otwartości i dialogu. W trakcie paneli dyskusyjnych oraz w wygłoszonych wystąpieniach poruszono wiele zagadnień, które sprowadziły się do wniosków o konieczność usprawnienia i ujednolicenia w skali kraju postępowań administracyjnych, którym podlegają przedsiębiorcy. Niewątpliwie, w dalszym ciągu największym problemem jest obecny stan regulacji prawnych oraz brak umocowania prawnego współpracy pomiędzy instytucjami oraz organami związanymi z gospodarowaniem przestrzenią geologiczną. Istnieje jednakże ogromna szansa, że dyskusje prowadzone w kuluarach i na panelach, niekiedy burzliwe, zaowocują nowymi pomysłami i inicjatywami, które przyczynią się do do podniesienia statusu i znaczenia pracy geologów w Polsce, co w dalszej perspektywie przełoży się także na optymalizację racjonalnego zarządzania i wykorzystania zasobów naturalnych kraju.

Organizatorzy bardzo dziękują wszystkim uczestnikom, prelegentom, instytucjom, które udzieliły patronatów oraz sponsorom. Ich obecność i aktywność na konferencji wniosła znaczący wkład w dalszy rozwój geologii i górnictwa. Liczymy, że współpraca będzie trwała i owocna.

tekst i fot. Organizator

Przejdź na stronę Organizatora – TUTAJ

Wywiady

Kamila Czaja: Zero tolerance for non-compliance

1 czerwca 2023 r. Kamila Czaja objęła stanowisko Dyrektor Generalnej Volvo Maszyny Budowlane Polska. Jej współpraca z Volvo Construction Equipment trwa od 2010 r. Przez ostatnie lata pracowała w Belgii i Szwecji na stanowiskach związanych z: zarządzaniem systemami produkcji, jakością, bezpieczeństwem, planowaniem sprzedaży i produkcji oraz lean ...

Relacje

Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.