BIM na usługach zarządcy infrastruktury drogowej – cz. II

Jakkolwiek cyfryzacja w budownictwie jest warunkiem koniecznym dla znacznego podniesienia wydajności i jakości budownictwa. To ograniczenie pola widzenia wyłącznie do wąskiego aspektu cyfryzacji. Bez uwzględnienia pełnego kontekstu, w jakim funkcjonuje zarządca nie da oczekiwanych rezultatów. Dlatego też w ostatnich latach, a szczególnie od czasu opublikowania podstawowych norm Building Information Modeling, czyli BS 1192:2013 oraz jej międzynarodowego odpowiednika ISO 19650:2018, podkreślana się konieczność realizacji wszelkich działań związanych z cyfryzacją budownictwa w zgodzie z zasadami Asset Management. Zarządcy infrastruktury drogowej pytają, czy warto realizować inwestycje drogowe w standardach BIM i czy ich organizacja jest w stanie temu sprostać? Odpowiedź na te obydwa pytania jest prawie zawsze jednoznacznie twierdząca.

W pierwszej części artykułu zwrócono uwagę na przeciągającą się od wielu już lat stagnację wydajności w budownictwie. Co zdaniem większości ekspertów jest także efektem niskiego stopnia cyfryzacji tej branży. Wielkie nadzieje wiążą się zatem ze stosunkowo nową dyscypliną, jaką jest Building Information Modeling. BIM można postrzegać z dwóch perspektyw. Jedna to perspektywa projektanta i wykonawcy obiektów budowlanych, druga to perspektywa właściciela względnie menadżera infrastruktury. W tym agencji rządowych na szczeblach narodowym lub lokalnym. Podczas gdy ci pierwsi już od wielu dziesięcioleci są wyposażani w nowoczesne narzędzia projektowania i sterowania procesami budowlanymi, to zarządzanie infrastrukturą na wszystkich etapach jej cyklu życia (ang. live cycle) przez lata poważnie zaniedbywano. Dopiero na przełomie pierwszej i drugiej dekady tego stulecia rozpoczęto w Wielkiej Brytanii wyposażać menadżerów infrastruktury w niezbędne narzędzia i standardy.

I jakkolwiek Brytyjczycy wciąż pozostaj...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Kamila Czaja: Zero tolerance for non-compliance

1 czerwca 2023 r. Kamila Czaja objęła stanowisko Dyrektor Generalnej Volvo Maszyny Budowlane Polska. Jej współpraca z Volvo Construction Equipment trwa od 2010 r. Przez ostatnie lata pracowała w Belgii i Szwecji na stanowiskach związanych z: zarządzaniem systemami produkcji, jakością, bezpieczeństwem, planowaniem sprzedaży i produkcji oraz lean ...

Relacje

Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.