Reklama

Zastosowanie OpenRoads™ Designer jako narzędzia do projektowania rozbudowy dróg w metodyce BIM

Co jest najważniejsze przy projektowaniu przebudowy dróg? Jak zabrać się za trójwymiarowe modelowanie przebudowy drogi? Aby wyczerpać temat w odpowiedziach na tak postawione pytania, nie wystarczyłoby całego numeru „Dróg Publicznych”, ale postaram się przybliżyć rozwiązanie na przykładach zastosowania jednego z najpopularniejszych oprogramowań do projektowania/modelowania dróg, jakim jest OpenRoadsTM Designer firmy Bentley.

W procesie przebudowy drogi niezwykle istotne są trzy elementy. Pierwszy to stan istniejący. Bardzo ważne jest prawidłowe odwzorowanie obecnego terenu, czyli przede wszystkim faktycznej drogi do przebudowy, jak również wszystkiego tego, co znajduje się wokół niej. Drugi to dowiązanie. Warto znać narzędzia do odpowiedniego dopasowania projektu, czyli modelu do drogi, którą należy przebudować. Trzeci to ilość. Wygenerowanie odpowiednich ilości materiałów zarówno do rozbiórki, jak i do wbudowania, co jest bardzo istotne w całym procesie.

Istnieje jeszcze wiele innych ważnych elementów, na które warto zwrócić uwagę przy projektowaniu przebudowy, jednak dziś chciałbym skupić się na powyższych trzech pod kątem wykorzystania programu OpenRoadsTM Designer.

Rys. 1. Chmura punktów wykonana w metodzie fotogrametrii

Numeryczny model terenu istniejącego

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Ewelina Karp-Kręglicka: Spodziewamy się kumulacji inwestycji budowlanych

Ewelina Karp-Kręglicka, prezeska PSWNA, w rozmowie z redakcją „Magazynu Autostrady” opowiada o kluczowych celach stowarzyszenia, omawia znaczenie standardów ESG oraz zachęca kobiety do aktywnego działania w sektorze budowlanym, zwracając uwagę na ich atuty i rolę w przyszłości branży. Porusza także zagadnienia dot. rozwoju technologii niskoemisy...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.