Zagospodarowanie ubocznych produktów spalania

Celem wydarzenia było przedstawienie możliwości wykorzystania popiołów, żużli i innych mineralnych materiałów odpadowych zamiast kruszyw naturalnych. Zagospodarowanie UPS-ów staje się dzięki nowoczesnym technologiom coraz bardziej efektywne i ekologiczne, co pokazali zaproszenie prelegenci.

Celem wydarzenia było przedstawienie możliwości wykorzystania popiołów, żużli i innych mineralnych materiałów odpadowych zamiast kruszyw naturalnych. Zagospodarowanie UPS-ów staje się dzięki nowoczesnym technologiom coraz bardziej efektywne i ekologiczne, co pokazali zaproszenie prelegenci.

Aspekt prawny

Podczas wydarzenia został również podjęty aspekt prawny. Dr Sergiusz Urban z Zespołu Ochrony środowiska i Zasobów Naturalnych kancelarii WKB przybliżył uczestnikom ten aspekt zagadnienia. Omówił, kiedy mamy do czynienia z odpadem, a kiedy z produktem ubocznym, jakie są obowiązki wytwórcy produktów ubocznych, jakie wymogi trzeba spełnić, aby wprowadzić UPS do obrotu w charakterze produktu, a także jakie zmiany czekają nas w przyszłości.

Gospodarka obiegu zamkniętego

Następnie dr hab. inż. Sylwester Kalisz, prof. Politechniki Śląskiej w Gliwicach, omówił waloryzację ubocznych produktów spalania dla wypełnienia założeń gospodarki o obiegu zamkniętym. Zaprezentował badania realizowane w projekcie pt. UPS-Plus. W swoim wystąpieniu skupił się na addytywach paliwowych jako metodzie funkcjonalizacji UPS-ów, a także na zagospodarowaniu UPS-ów w materiałach inżynierskich i budowlanych.

Produkcja kruszyw sztucznych

Po krótkiej przerwie Danuta Kukielska, kierownik Działu Górnictwa Skalnego z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego, zaprezentowała kompleksowe zagospodarowanie odpadów komunalnych i przemysłowych do produkcji kruszyw lekkich. Podczas referatu opisała alternatywną technologię zagospodarowania osadów ściekowych polegającą na wykorzystaniu ich do produkcji nowoczesnego wyrobu dla budownictwa – sztucznego kruszywa lekkiego.

Spalanie termiczne

Ostatnim prelegentem był Robert Leszczyński, kierownik operacyjny Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych Poznań z firmy SUEZ Polska. Przedstawił on uboczne produkty spalania z termicznego przekształcania odpadów komunalnych oraz optymalizację procesów produkcyjnych dla żużli i popiołów. Pomimo ograniczeń, jakie obecna sytuacja nałożyła na organizatorów, udało się zrealizować wydarzenie, które zawierało pełen przekrój wiedzy dotyczącej UPS-ów. Dzięki temu uczestnicy, nawet nie mogąc się spotkać, wynieśli z wystąpień cenną wiedzę, która będzie przydatna w przyszłości.

Fot. iStock

Wywiady

Paweł Woźniak: Niezwykle cenię sobie transparentność

Paweł Woźniak, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, w rozmowie z redakcją „Magazynu Autostrady” omawia wyzwania, cele i priorytety związane z zarządzaniem polską infrastrukturą drogową. Zwraca uwagę na skalę zadań realizowanych przez GDDKiA, podkreślając znaczenie stabilnego finansowania inwestycji oraz efektywnej współpracy z ...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.