Ryzyko fazy inwestycyjnej projektu górniczego a metoda DCF

Badania firmy doradczej EY dotyczące 365 dużych projektów sektora naftowo-gazowego realizowanych w XXI wieku pokazały, że 62-67% [11] z nich znacząco przekroczyło budżet (średnio o 41-70%), a 50-79% zakończyło się opóźnieniami [1, s. 5]. Wśród przyczyn analizowanych problemów wymienia się czynniki, które mogą być kwalifikowane jako błędy w zarządzaniu tymi projektami [3], ale również takie o charakterze obiektywnym. EY klasyfikuje przyczyny odchyleń od planowanych wyników (budżetu, terminu zakończenia) do pięciu szerokich kategorii: kontekstu biznesowego, planowania projektu, wykonania projektu, zmian w otoczeniu prawnym i zmian w otoczeniu politycznym [1, s. 8]. Należy je uznać za zjawiska permanentne i występujące obiektywnie. Chociaż istotne ograniczanie błędów ludzkich w oczywisty sposób może spowodować zmniejszenia przekroczeń budżetu i opóźnień oddania do użytku (eksploatacji), to z pewnością ich nie wyeliminuje.

Drugą cechą wydatków ponoszonych w fazie inwestycyjnej jest to, że ich największa część przypada na ogół na koniec cyklu inwestycyjnego. Oznacza to, że pomiędzy fazą planowania i oceny opłacalności inwestycji w złoże a ponoszeniem najistotniejszych wydatków upływa kilka lat. W konsekwencji ich wartość jest szacowana, a nie znana na pewno.

Wszystkie te czynniki mają istotny wpływ na wartość złoża wtedy, gdy jest ona określana za pomocą modeli wyceny utożsamiających jego wartość z wartością projektu polegającego na jego zagospodarowaniu, eksploatacji i likwidacji. Problem ten dotyczy przede wszystkim AGG na początku fazy III cyklu życia projektu, ale w praktyce może nawet dotyczyć tych znajdujących się w fazie IV (eksploatacja), kiedy wycena zakłada np. istotne zwiększenie wielkości wydobycia. Ponadto w oczywisty sposób odnosi się on do AGG typu V (likwidacja kopalni) [4].

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wydań wybranego czasopisma w wersji papierowej
  • Otrzymasz bezpłatny dostęp do wydań wybranego czasopisma w wersji online
  • Przeczytasz każdy artykuł dostępny w serwisie opublikowany na łamach „Magazynu Autostrady”, „Mosty”, „Kruszywa” i „Drogi Publiczne”
  • Otrzymasz dostęp do materiałów w „Katalogu realizacji” zawierającej najciekawsze realizacje drogowo-mostowe oraz wdrożenia w kopalniach odkrywkowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Kamila Czaja: Zero tolerance for non-compliance

Jakie są priorytety firmy w obszarze zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska naturalnego? Czy firma planuje podejmować konkretne działania w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej? Kamila Czaja: Jako firma zdecydowaliśmy się zobowiązać do przestrzegania Porozumienia Paryskiego (Paris Agreement), tj. międzynarodowego traktatu dotyczącego ...

Relacje

Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.