Reklama

Przejścia dla zwierząt. Czy zwierzęta znają wytyczne projektowe?

W artykule omówiono kwestie związane z projektowaniem przejścia dla zwierząt: przepisy techniczne, wytyczne zarówno branżowe, jak i ekologiczne. Starano się również przedstawić rzeczywiste reakcje zwierząt na dedykowane im obiekty, których zalecane parametry minimalne zmieniały się ostatnich latach.

Problem interakcji siedlisk i szlaków migracji zwierząt z siecią dróg kołowych jest dostrzegany od dość dawna zarówno przez prawodawcę, zarządzającego drogą, jak i organizacje ekologiczne. W efekcie powstawały kolejne wersje wytycznych projektowania urządzeń drogowych zmniejszających wpływ drogi na populacje zwierząt. Ich autorzy starali się w szczególności określić dwa podstawowe parametry wpływające na skuteczność przejść dla zwierząt: położenie w środowisku przyrodniczym i parametry techniczne strefy dostępnej dla zwierząt. W artykule przedstawiono zarys ewolucji poglądów w tej sprawie.

Przepisy techniczne dla przejścia dla zwierząt

Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 30 maja 2000 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogowe obiekty inżynierskie i ich usytuowanie (Dz.U. z 2000 r. Nr 63, poz. 735 ze zm.) wprowadza następujące regulacje:

  • § 10. 1. Dla zwierząt dziko żyjących powinno być zapewnione bezkolizyjne przemieszczanie się ich z jednej na drugą stronę drogi klas A, S, GP i G.
  • § 26. 1. W razie konieczności uwzględnienia ekologicznej funkcji doliny cieku w funkcjonowaniu środowiska i migracji zwierząt długość mostu powinna być zwiększona o pasy terenu przybrzeżnego pokrytego roślinnością. Pasy te powinny mieć szerokość nie mniejszą niż 1,5 m mierzoną przy średnich poziomach wód, z zastrzeżeniem ust. 2.
    2. Pasy terenu, o których mowa w ust. ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wydań wybranego czasopisma w wersji papierowej
  • Otrzymasz bezpłatny dostęp do wydań wybranego czasopisma w wersji online
  • Przeczytasz każdy artykuł dostępny w serwisie opublikowany na łamach „Magazynu Autostrady”, „Mosty”, „Kruszywa” i „Drogi Publiczne”
  • Otrzymasz dostęp do materiałów w „Katalogu realizacji” zawierającej najciekawsze realizacje drogowo-mostowe oraz wdrożenia w kopalniach odkrywkowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Grzegorz Soszyński: Razem możemy kreować przyszłość budownictwa mostowego

Grzegorz Soszyński, prezes zarządu Himmel i Papesch Opole Sp. z o.o., z okazji 25-lecia działalności firmy w rozmowie z redakcją czasopisma „Mosty” opowiada o kluczowych zmianach w polskim budownictwie mostowym, wyzwaniach związanych z budową firmy od podstaw oraz projektach, które stały się powodem do dumy. Wspomina także o wartości współpracy ...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.