Paweł Podsiadło: W ŚKSM ciągle poszerzamy ofertę naszych produktów

Coraz więcej słyszy się o ekologii i dbaniu o lokalne środowisko także w przemyśle wydobywczym. Czy w Państwa przedsiębiorstwie są wprowadzane jakieś działania w zakresie dbania o środowisko?

Paweł Podsiadło: Oczywiście! W ubiegłym roku dokonaliśmy zakupu pierwszej w Polsce ładowarki z elementami elektrycznymi w układzie przeniesienia napędu, służącej do załadunku urobku spod ściany po wykonanych robotach strzałowych. Pozwoli to na oszczędności ok. 25 tys. litrów oleju napędowego, a jednocześnie zmniejszy emisję dwutlenku węgla o ok. 40 tys. w ciągu roku. Jesteśmy też na końcowym etapie planów budowy farmy fotowoltaicznej na naszej największej kopalni Jaźwica. Dzięki niej będzie możliwe uzyskanie energii ze źródła odnawialnego. Szukamy rozwiązań na zagospodarowanie naszej już nieczynnej kopalni piasku Suków, głównie pod kątem budowy farmy fotowoltaicznej na zbiorniku wodnym, co też jest procesem innowacyjnym na skalę Polski. To tylko część tego projektu, który mam nadzieję, rozwinie się dość szeroko, ale pozwólcie, że dalszych szczegółów nie będę jak na razie zdradzał.

W ofercie ŚKSM znajdują się również surowce bogate w minerały i pierwiastki, które stwarzają pole do tworzenia wielu innowacyjnych produktów, np. do chemii przemysłowej. Jakie konkretnie mają jeszcze zastosowania? Co znajduje się w ofercie firmy?

Paweł Podsiadło:Surowce mineralne wydobywane z naszych kopalń mają szerokie zastosowanie nie tylko w sektorze drogowym, ale także w budowlanym, m.in. przy produkcji cementu, betonu, tynków. Innowacje w tym zakresie zostawiamy naszym Klientom, którzy specjalizują się w danych produkcjach. Jeśli chodzi o innowacje produktowe, to silnie skupiamy się na wapnie nawozowym, którego portfolio chcemy poszerzyć. Pracujemy zarówno nad zróżnicowaniem formy, aby produkt finalny dla Klienta nie był jedynie w formie sypkiej, jak również nad składem chemicznym, gdyż różne gleby cierpią na brak różnych pierwiastków. Mamy wyjątkowy, w 100% naturalny produkt bogaty zarówno w wapń, jak i magnez, więc chcemy, aby jak największa liczba Klientów mogła z niego skorzystać w dogodny dla siebie sposób. Tak szeroka gama możliwości pozwala na ogromny rozwój firmy. Należy jednak pamiętać, że wejście na inne rynki wiązałoby się z odpowiednim przygotowaniem/technologią (np. granulacja nawozów) oraz wyposażeniem laboratorium w sprzęt niezbędny do przeprowadzania wymaganych badań.

Galeria

Wywiady

Kamila Czaja: Zero tolerance for non-compliance

Jakie są priorytety firmy w obszarze zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska naturalnego? Czy firma planuje podejmować konkretne działania w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej? Kamila Czaja: Jako firma zdecydowaliśmy się zobowiązać do przestrzegania Porozumienia Paryskiego (Paris Agreement), tj. międzynarodowego traktatu dotyczącego ...

Relacje

Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.