Nowy e-book i livestreamy: technologia sortowania czujnikowego sprzyja zwiększeniu rentowności wydobycia w zgodzie z zasadami ESG

Przemysł wydobywczy musi radzić sobie z coraz bardziej rygorystycznymi wymogami środowiskowymi i kurczącymi się zasobami. Ceny energii i surowców są coraz wyższe, dlatego sortowanie czujnikowe coraz bardziej zyskuje na popularności. Stanowi doskonały zamiennik standardowej eksploatacji, zwłaszcza gdy połączy się je z innymi procesami. Technologia umożliwia opłacalne wzbogacanie surowców , co czyni kolejne etapy procesu mniej kosztownymi i skomplikowanymi. Zmniejsza to nakłady transportowe , a także zużycie wody i energii w trakcie wzbogacania. Firma STEINERT, ekspert w dziedzinie sortowania, zebrała fakty w publikacji Solution Guide „Sensor-based sorting for mineral processing”. W październiku 2023 r. Lerato Kotelo, menedżerka STEINERT ds. zastosowania technologii w górnictwie , przedstawi przykłady rozwiązań w czasie dwóch livestreamów.

Kombinacja nawet czterech czujników w systemach sortowania marki STEINERT gwarantuje maksymalną precyzję. Technologie te znacznie obniżają koszty pracy, zwiększają wartość materiału wyjściowego i są przyjazne dla środowiska. Firmy wydobywcze mogą dzięki temu spełniać coraz bardziej wymagające kryteria ESG (środowiskowe, społeczne, w zakresie kierowania przedsiębiorstwem), jednocześnie pracując z zyskiem, co ma z kolei dobry wpływ na lokalne społeczności.

W czasach niedoborów surowców i rosnącej świadomości ekologicznej zmieniają się również priorytety przemysłu wydobywczego. Ochrona środowiska naturalnego i dbałość w trakcie korzystania z zasobów są nie tylko mile widziane społecznie – często wymagają ich również przepisy.

Dla osób zainteresowanych tym tematem:

Solution Guide do pobrania:

Rejestracja na livestream:

Ogólne zmniejszenie zasobów prowadzi do wzrostu cen energii oraz zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Ta zmiana sprawia, że zalety sortowania czujnikowego – w porównaniu z procesami powszechnie stosowanymi do tej pory – są jeszcze bardziej oczywiste. Ze względu na niskie koszty operacyjne i dużą precyzję sortowania, wstępne wzbogacanie surowca znacząco zwiększy wydajność. I tak oto eksploatacja niskojakościowych rud może stać się opłacalna, natomiast eksploatacja wtórna, np. ponowne przetwarzanie hałd, zyskowna.

Zalety kombinacji czujników

Technologia sortowania w górnictwie ma wiele różnych korzyści. W porównaniu z przetwarzaniem na mokro, zatrzymanie i przygotowanie wody nie jest tu konieczne. Eliminuje to również potrzebę składowania powstałych w procesie osadów. W wielu przypadkach możliwe jest zainstalowanie maszyny do wstępnego wzbogacania pod ziemią. Zmniejsza to koszty transportu szybowego, jako że część nadawy nie musi być w ogóle transportowana na powierzchnię. Sortowanie na sucho jest zatem tańsze i bardziej przyjazne dla środowiska w porównaniu z sortowaniem na mokro. Firma STEINERT, ekspert w dziedzinie sortowania, ma odpowiedź na coraz bardziej złożone wymagania dotyczące głębokości sortowania, efektywności energetycznej i nieszkodliwości dla środowiska. Oprogramowanie algorytmu sortowania także jest stale dopasowywane do coraz to nowszych wymagań. Firmy wydobywcze mogą czerpać korzyści z zalet sortowania opartego na czujnikach, takie jak:

  • zmniejszenie masy do transportu i dalszego przetworzenia dzięki wstępnemu wzbogacaniu surowca;
  • możliwość przetwarzania rud o niskiej zawartości produktu (poniżej wartości granicznej);
  • przetwarzanie hałd lub innych wtórnych składowisk;
  • w przypadku określonych właściwości surowej rudy, możliwe jest również bezpośrednie pozyskanie koncentratu surowca .

Hałdy: obszar z wysokim potencjałem

Coraz większe znaczenie ma eksploatacja wtórna, która obejmuje np. usuwanie i przetwarzanie starych hałd. Hałdy stanowią nieodłączny element przemysłu górniczego i zazwyczaj eksploatuje się je do momentu, gdy są zbyt duże lub gdy przepisy urzędowe wymagają ich usunięcia. Standardowe metody eksploatacji nie są w tym przypadku opłacalne, ponieważ zawartość surowca w takim materiale jest zwykle poniżej wartości minimanlej. Tak więc hałdy muszą być usuwane, mimo że wiąże się to z dużymi kosztami transportu i składowania.

Rozwiązaniem tego problemu jest skuteczna technologia sortowania. Im niższy będzie tu udział niezbyt skał płonnych z niska koncentracją, tym większe będzie prawdopodobieństwo osiągnięcia zysku. Zawartość surowca w takich prekoncentratach wytwarzanych za pomocą sortowania czujnikowego często odpowiada zawartości w rudach pierwotnych.

Firma STEINERT oferuje specjalistyczne systemy sortowania do najróżniejszych zastosowań. W zależności od konkretnego zapotrzebowania dostępne są opcje takie jak XRT (transmisja rentgenowska) lub NIR (bliska podczerwień) z opcjonalnym laserem, indukcyjną detekcją i optyką.

Kombinacja czujników umożliwia dokładne sortowanie

Oparte na czujnikach systemy sortowania marki STEINERT łączą dane z maksymalnie czterech czujników, zapewniając dzięki temu niespotykaną dotąd precyzję sortowania. System sortowania do sortowania gęstościowego na sucho STEINERT KSS | XT CLI analizuje sortowany materiał za pomocą transmisji rentgenowskiej. System ten może być – w zależności od potrzeb – wyposażony w dodatkowe czujniki. Czujniki optyczne rejestrują właściwości powierzchniowe oraz dane o kolorze, a czujnik indukcyjny wykrywa metale i różne minerały przewodzące.

System ten idealnie nadaje się do przetwarzania złota, metali kolorowych i rud żelaza, a także różnych minerałów przemysłowych, takich jak np. fosforany. Wysoka wydajność systemów sortowania STEINERT była decydującym argumentem dla Hildebranda Wilhelma, aby zdecydować się na systemy STEINERT w jego kopalni złota QKR w Namibii: „Najciekawszą rzeczą w technologii sortowania czujnikowego jest to, że jej koszty operacyjne wynoszą tylko 1/5 tego, co naszych innych standardowych instalacji. Maszyny są łatwe w obsłudze, a szkolenia i wsparcie ekspertów STEINERT nieocenione. Instalacja oraz uruchomienie instalacji przebiegły niezwykle sprawnie, a zostały wykonane przez nas zespół. W rezultacie podwoiliśmy zawartość złota w naszym materiale wyjściowym, a właśnie to generuje wartość”.

Mamy jeszcze w naszej ofercie STEINERT KSS | NR CLI, które są dostępne z detekcją bliskiej podczerwieni jako głównym czujnikiem. Sprzęt ten szczególnie nadaje się do sortowania minerałów przemysłowych, takich jak dolomit, spodumen (nośnik litu), fluoryt, wapień, kwarc i wiele innych.

Proces zgodny z ESG

Coraz częściej nie ma już obecnie zgody na zanieczyszczenie środowiska i emisję gazów cieplarnianych. Także w tych mniej rozwiniętych regionach świata ludność i władze przywiązują coraz większą wagę do zgodności z kryteriami ESG. ESG to skrót od Environmental, Social Responsibility and Corporate Governance, w tłumaczeniu: środowisko, społeczna odpowiedzialność oraz ład korporacyjny. Dzięki wyznaczanym przez nie ramom, w zarządach firm, organach publicznych, rządach i urzędach zwraca się uwagę na kwestie środowiskowe, zrównoważony rozwój i zagadnienia społeczne.

Sortowanie oparte na czujnikach ułatwia spełnienie stosownych kryteriów oraz umożliwia jednoczesne prowadzenie dochodowego biznesu, jako że sortowanie to jest efektywniejsze, a sama działalność bardziej opłacalna. To z kolei przynosi korzyści lokalnym społecznościom wokół kopalń – pod względem zdrowotnym, społecznym i ekonomicznym.

Social Media Teaser

Technologia sortowania czujnikowego zwiększa rentowność wydobycia. Technologia ta zyskuje na znaczeniu ze względu na bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące ochrony środowiska i zmniejszanie się zasobów. Firma STEINERT, wiodący dostawca w tym zakresie, oferuje wszechstronne rozwiązania. Połączenie nawet czterech czujników zapewnia najwyższą precyzję i zmniejsza koszty pracy, a jednocześnie zwiększa wartość przetwarzanego materiału. Dzięki temu przedsiębiorstwa wydobywcze mogą spełniać kryteria ESG i działać z zyskiem. Technologia, o której mowa, umożliwia wydajne wzbogacanie wstępne , zwiększa zysk z rud o niskiej koncentracji i zmniejsza nakłady transportowe. Szczególnie w przypadku wtórnej eksploatacji odpadów sortowanie ma ogromne zalety, ponieważ niskojakościowe skały stają się cennymi koncentratami.

Kontakt z prasą:

MARIANNE GRUB
Marketing Manager
T: +492214984-258
M: +491736722195
E: marianne.grub@steinert.de

Przeczytaj również: Tunel w Świnoujściu otwarty

Wywiady

Kamila Czaja: Zero tolerance for non-compliance

1 czerwca 2023 r. Kamila Czaja objęła stanowisko Dyrektor Generalnej Volvo Maszyny Budowlane Polska. Jej współpraca z Volvo Construction Equipment trwa od 2010 r. Przez ostatnie lata pracowała w Belgii i Szwecji na stanowiskach związanych z: zarządzaniem systemami produkcji, jakością, bezpieczeństwem, planowaniem sprzedaży i produkcji oraz lean ...

Relacje

Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.