Nowe wiadukty zwiększą bezpieczeństwo na liniach kolejowych na Mazowszu

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. we współpracy z samorządami budują bezkolizyjne skrzyżowania w Legionowie, Pruszkowie i Sulejówku. Wiadukty i tunele poprawiają bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym oraz usprawniają lokalną komunikację.

Nowe wiadukty na liniach kolejowych na Mazowszu

Prace w Legionowie

przy budowie tunelu pod torami wykonawca przygotował już konstrukcję obiektu. Teraz budowane są drogi dojazdowe i ekrany akustyczne. 150-metrowy tunel zastąpi przejazd kolejowo-drogowy w ciągu ul. Polnej i ul. Kwiatowej. Inwestycja o wartości blisko 32 mln zł będzie gotowa w I połowie 2023 r.

Prace w w Pruszkowie

292-metrowy wiadukt drogowy nad liniami Warszawa Zachodnia – Grodzisk Mazowiecki (lk447) i Warszawa Zachodnia – Katowice (lk1) usprawni komunikację między Pruszkowem i Piastowem. Ustawiono już cztery podpory, na których oparta będzie konstrukcja wiaduktu. Wykonawca przygotowuje teren pod nasyp na dojazdach do wiaduktu. Koszt inwestycji to ok. 22 mln zł netto. Inwestycja zaplanowana jest do II połowy 2023 r.

Skrzyżowania w Legionowie i Pruszkowie realizowane są ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III”, współfinansowanego z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Prace w Sulejówku

Do kolejnego etapu robót przeszła budowa tunelu w Sulejówku na al. Piłsudskiego. Obiekt, który zastąpi przejazd drogowo-kolejowy, zwiększy bezpieczeństwo ruchu na linii Warszawa –Terespol oraz usprawni ruch drogowy w mieście. Budowana jest konstrukcja obiektu. Wartość przedsięwzięcia to ok. 60 mln zł netto. Inwestycja jest współfinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Inwestycja będzie gotowa w II połowie 2023 r.

Dzięki inwestycjom PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w Sulejówku powstanie jeszcze jedna bezkolizyjna przeprawa w ciągu ul. Przejazd/Krasińskiego. PLK SA oraz Powiat Miński i Miasto Sulejówek zawarły porozumienie dotyczące budowy w przyszłości tunelu drogowego. W ubiegłym roku analogiczną umowę PLK SA podpisały również z Powiatem Sochaczewskim i Gminą Teresin na budowę tunelu drogowego w Teresinie. Mieszkańcy zyskają dodatkowe bezkolizyjne skrzyżowanie w ciągu ul. Ojca Maksymiliana Kolbego/ul. Szymanowskiej. Obie inwestycje są na końcowym etapie dokumentacji projektowej. PLK SA ogłosiły przetarg na wyłonienie wykonawcy przeprawy w Sulejówku.

źródło i fot.: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

przeczytaj również: Brak ograniczeń tonażowych na S2

Wywiady

Jerzy Graboś: Gwarantem sukcesu jest wzajemne zaufanie i szacunek

Jerzy Graboś, Prezes Dyrektor Generalny Przedsiębiorstwa Produkcji Kruszywa i Usług Geologicznych KRUSZGEO SA w Rzeszowie, jest związany ze spółką nieprzerwanie od 1985 r. Z okazji 65-lecia przedsiębiorstwa na rynku w rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” odpowiada na pytania dot. zmian zachodzących w firmie na przestrzeni tych wszystkich la...

Relacje

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.