Nasze spoiwa budują drogi ekspresowe i nie tylko

Stabilizacje, podbudowy drogowe, kruszywa popiołowo-żużlowe czy spoiwa hydrauliczne, oferowane przez należącą do Grupy PGE spółkę PGE Ekoserwis, z powodzeniem w masowych ilościach znajdują zastosowanie podczas realizacji kluczowych inwestycji drogowych w całej Polsce.

Prezes PGE Ekoserwis, Lech Sekyra

W lipcu oddano do użytku ostatni odcinek drogi ekspresowej S14, obwodnicy łączącej trasę S7 z Autostradą Wolności, a tym samym domykającej autostradowy ring wokół Łodzi.

Na budowę tej trasy przez wiele lat i dla różnych wykonawców w ramach Grupy PGE dostarczaliśmy przede wszystkim spoiwa hydrauliczne (np. Solitex) uzyskiwane z ubocznych produktów spalania węgla. Wykonawcy chętnie z nich korzystali między innymi dlatego, że ekologiczne spoiwa drogowe z jednej strony optymalizują koszty inwestycji, z drugiej znajdują szerokie zastosowanie przy ulepszaniu podłoża, przy wykonywaniu układów komunikacyjnych oraz podczas budowy nasypów. Wpisuje się to idealnie we wdrażanie do praktyki biznesowej zasady zgodnej z frazą „pierwszeństwo dla wtórnych” i oznacza fakt odwracania kierunku biegu przenośników popiołowych – zamiast na składowiska, to do ponownego wykorzystania w gospodarce – podkreśla prezes PGE Ekoserwis Lech Sekyra.

Tylko w 2022 i 2023 roku na potrzeby inżynierii lądowej spółka PGE Ekoserwis sprzedała blisko 700 tysięcy ton produktów powstałych na bazie ups-ów z Elektrowni Bełchatów. PGE Ekoserwis od wielu lat dostarcza surowce antropogeniczne i współpracuje z kontrahentami nie tylko w kraju, ale też na rynku europejskim. Oferując różne produkty, firma niejednokrotnie proponuje również transport na budowę, doradztwo technologiczne oraz udostępnia dokumenty ułatwiające zatwierdzenie wyrobu do realizacji określonej inwestycji.

Tradycyjnie, PGE Ekoserwis S.A. jest przedsiębiorstwem związanym z regionem śląskim, jednak cały czas rozwija się – między innymi przez połączenie ze spółką Epore. Uczestniczy także w transformacji różnych regionów – na przykład bełchatowskiego. Funkcjonuje w wielu lokalizacjach – od Wybrzeża po Małopolskę. W swojej działalności biznesowej stawia na innowacje, m.in. poszerzając gamę nowych produktów i usług w ramach segmentu dedykowanego gospodarce cyrkularnej, tym samym minimalizuje środowiskowe odziaływanie górnictwa i energetyki węglowej.

Ograniczanie ilości składowanych odpadów i zamykanie obiegów surowców, energii oraz produktów w procesach gospodarczych to strategiczne wyzwania Grupy PGE, ale też po prostu naszej współczesności. Warto zainteresować się i korzystać z produktów wytworzonych na bazie popiołów i żużli powstających podczas spalania węgla w energetyce. Są proekologiczne, zmniejszają wydobycie kopalin naturalnych, racjonalizują zużycie surowców, ograniczają emisję CO2 i powstawania odpadów. Mogą być wykorzystane do rekultywacji terenów zdegradowanych i przede wszystkim wpisują się w gospodarkę obiegu zamkniętego – korzystną dla nas wszystkich w wymiarze środowiskowym, biznesowym i społecznym.

Przeczytaj również: Wmurowano kamień węgielny pod budowę walcowni Cognor SA w Siemianowicach Śląskich

Wywiady

Kamila Czaja: Zero tolerance for non-compliance

1 czerwca 2023 r. Kamila Czaja objęła stanowisko Dyrektor Generalnej Volvo Maszyny Budowlane Polska. Jej współpraca z Volvo Construction Equipment trwa od 2010 r. Przez ostatnie lata pracowała w Belgii i Szwecji na stanowiskach związanych z: zarządzaniem systemami produkcji, jakością, bezpieczeństwem, planowaniem sprzedaży i produkcji oraz lean ...

Relacje

Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.