Łożyska i urządzenia dylatacyjne – konsekwencje błędów projektowych. Cz. I

Łożyska i urządzenia dylatacyjne to ważne z punktu widzenia konstrukcyjnego oraz bezpieczeństwa ruchu elementy infrastruktury mostowej. Nierzadko ich obecność w dokumentacji projektowej sprowadza się do schematycznego zaznaczenia na rysunkach i krótkiego opisu. Tym samym projektanci – słusznie – przekazują w ręce generalnych wykonawców i producentów obowiązek odpowiedniego doboru tych wyrobów budowlanych.

Łożyska i urządzenia dylatacyjne to ważne z punktu widzenia konstrukcyjnego oraz bezpieczeństwa ruchu elementy infrastruktury mostowej. Przyjęte przez projektantów założenia i rozwiązania konstrukcyjne, pozornie wykraczające poza zakres działalności łożysk i urządzeń dylatacyjnych, często powodują daleko idące następstwa w ich prawidłowej pracy.

Rys. 1. Przykład zabezpieczenia łożysk przed działaniem siły odrywającej i jednoczesnej dewastacji obiektu mostowego. Fot. P. Dunalewicz

Łożyska – wytyczne projektowe do doboru łożysk

Według ogólnie przyjętej praktyki w skład dokumentacji projektowej obiektu mostowego wchodzą rysunki z planem łożyskowania obiektu oraz parametry niezbędne do doboru łożysk. Niestety rzadko kiedy zakres przekazywanych danych jest zgodny z zakresem określonym przez [2]oraz [4]. Do najczęstszych błędów w dokumentacji należą:

  1. Podawanie jedynie charakterystycznych wartości sił przekazywanych na ł...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wydań wybranego czasopisma w wersji papierowej
  • Otrzymasz bezpłatny dostęp do wydań wybranego czasopisma w wersji online
  • Przeczytasz każdy artykuł dostępny w serwisie opublikowany na łamach „Magazynu Autostrady”, „Mosty”, „Kruszywa” i „Drogi Publiczne”
  • Otrzymasz dostęp do materiałów w „Katalogu realizacji” zawierającej najciekawsze realizacje drogowo-mostowe oraz wdrożenia w kopalniach odkrywkowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Poprawa bezpieczeństwa w górnictwie zawsze będzie zależała od pracy zespołowej

W 2022 r. Wyższy Urząd Górniczy i podległe mu jednostki organizacyjne obchodzą jubileusz 100-lecia powołania do życia organów polskiego nadzoru górniczego. Z tej okazji w rozmowie z redakcją „Inżynierii Górniczej” dr inż. Adam Mirek, Prezes WUG, który objął to stanowisko pięć lat temu, dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat tego, co ta roczn...

Relacje

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.